Zaloguj
Reklama

Definicja, przyczyny oraz objawy poparzeń słonecznych

Opalanie
Fot. Ojoimages
Opalanie
(0)

Oparzenia słoneczne są szczególnie niebezpieczne dla niemowląt oraz dzieci. Mogą oczywiście wystąpić także u osób dorosłych oraz starszych. Powstają one na skutek zbyt długiego, intensywnego i niewłaściwego narażenia skóry na działanie promieni słonecznych ale także każdego innego promieniowania np. korzystania z solarium. Jakie są przyczyny i objawy poparzeń słonecznych? Czy są one niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia? Czy uszkadzają one skórę?

Reklama

Spis treści:

  1. Przyczyny poparzeń słonecznych
  2. Objawy oparzeń słonecznych

Przyczyny poparzeń słonecznych

Oparzenia słoneczne powstają w momencie, gdy ilość promieniowania UV przekroczy zdolności ochronne pigmentu naszej skóry tj. melaniny. Osoby o jasnej karnacji są szczególnie narażona na oparzenia słoneczne (nie mogą one przebywać na pełnym słońcu powyżej 10 minut podobnie w solarium). Nie powinny one przebywać na słońcu w godzinach od 11stej do 15stej, gdy jest ono najsilniejsze. Warto wspomnieć o tym, że niemowlęta oraz dzieci mają bardzo wrażliwą i delikatną skórę dlatego są bardzo podatne na oparzenia. Nie powinny one przebywać na słońcu. Jeśli podejmiemy decyzję o dłuższej ekspozycji na słońcu powinniśmy skontaktować się z dermatologiem, czy nic nie stoi na przeszkodzie. Kluczową kwestią jest ocena stanu naszej skóry (wszelkie znamiona, zmiany, przebarwienia), rodzaj zażywanych leków, problemy ze wzrokiem, sercem czy alergie.

Objawy oparzeń słonecznych

Pierwsze objawy oparzenia słonecznego mogą być odczuwalne podczas naszego przebywania na słońcu. Są to naciągniecie skóry, uczucie szczypania, swędzenia bądź pieczenia. Z czasem objawy te nasilają się pojawia się uporczywy ból, pieczenie, osiągnięcie skóry, widoczne jej zaczerwienienie a także płatowe złuszczanie się naskórka. Ten rodzaj oparzeń występuje bardzo często i jest to I stopień oparzenia skóry.  W sytuacji gdy mamy do  czynienia z oparzeniem II stopnia na skórze pojawiają się pęcherze, które wypełnia płyn surowiczy. Towarzyszy temu obrzęk oraz częściowa martwica naskórka. Goją się one nawet do kilku tygodni. W oparzenia III stopnia po wygojeniu widoczne są blizny gdyż doszło do zniszczenia wszystkich trzech warstw skóry wraz z tkanką podskórną oraz nerwami. Oparzenia tego typu występują bardzo rzadko jednakże stanowią zagrożenie dla zdrowia oraz życia pacjenta. Ulegają nim najczęściej niemowlęta i małe dzieci.

W przypadku zauważenia u siebie bądź u dziecka jakichkolwiek niepokojących objawów wskazujących na oparzenie słoneczne skóry, powinniśmy jak najszybciej udać się na wizytę lekarską. Co ważne jeśli już podejmiemy decyzję o ekspozycji swojej skóry na słonce warto robić to z umiarem.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze