Zaloguj
Reklama

Czyraki – czym są i jak je leczyć?

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Wizyta w gabinecie POZ
Fot. medforum
Wizyta w gabinecie POZ
(3)

Czyraki spowodowane są paciorkowcami lub gronkowcami. Choroba polega na ropnym zapaleniu okołomieszkowym. Cechą charakterystyczną jest tworzenie się czopa martwiczego. Zmiany sięgają aż do tkanki podskórnej.

Reklama

Spis treści:

  1. Początkowe zmiany
  2. Kto może należeć do grupy ryzyka?
  3. Leczenie

Początkowe zmiany 

Mają formę nacieku zapalnego wokół mieszka włosowego. Po pewnym czasie przybiera postać bolesnego, sinoczerwonego guzka.

W czasie od 4 do 6 dni na jego szczycie można zaobserwować ropny pęcherzyk przebity włosem. Pod nim znajduje się martwiczy czop. Wielkość guza może sięgać nawet 3 cm. W ciągu kilku dni pęcherzyk pęka, a czop martwiczy zwykle ulega samodzielnemu oddzieleniu. Proces gojenia pozostawia bliznę.

Najczęstsze lokalizacje to kark, pośladki lub twarz, jednak zmiany mogą powstawać wszędzie. Proces gojenia trwa około 10-20 dni. Zdarza się, że zmiany zlewają się. W takim przypadku mamy do czynienia z czyrakiem gromadnym.

Najczęstsze przyczyny powstawania to nosicielstwo wirusa HIV, wrodzone niedobory immunologiczne, stosowanie leków immunopresyjnych, źle prowadzona cukrzyca, niedobory witamin w diecie oraz nadużywanie alkoholu lub uzależnienie od narkotyków.

Kto może należeć do grupy ryzyka? 

Do grupy ryzyka należą osoby z bulimią lub anoreksją. Jeśli zmiany mają tendencję do częstego powstawania konieczne jest ścisłe przestrzeganie zasad profilaktyki. Osoby chore na cukrzycę powinny ściśle kontrolować swoją chorobę. Nie powinny dopuszczać do jakichkolwiek zaniedbań w tej kwestii. Należy systematycznie mierzyć poziom cukru oraz przyjmować leki.


Czym są czyraki?, fot. ojoimages

Ważna jest kontrola nerek oraz przestrzeganie niskobiałkowej diety. Dieta powinna być odpowiednio zbilansowana. Osoby uzależnione od narkotyków lub papierosów, bądź cierpiące na anoreksję lub bulimię powinny zgłosić się do ośrodków pomocy. W żadnym wypadku nie należy wyciskać ani nacinać czyraków. Jakiekolwiek samodzielne interwencje w obrębie guzka mogą prowadzić do zakażenia.

Leczenie 

Zazwyczaj przebiega w warunkach domowych. Stosuje się miejscowo roztwór lub maść ichtiolową. Ma ona właściwości przeciwzapalne oraz bakteriostatyczne. W ciężkich przypadkach można zastosować antybiotyk miejscowy i ogólny oraz resekcję chirurgiczną. Interwencja chirurgiczna konieczna jest zazwyczaj w przypadku rozległych zmian. Tego typu leczenia nie stosuje się dla zmian zlokalizowanych na twarzy.

Czyraki mogą pojawić się u kobiet w ciąży. W takim wypadku utrudnione jest ich leczenie. Popularnie stosowanie leki mogą powodować komplikacje. Składniki zawarte w tych lekach wykazują szkodliwe działanie na płód.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze