Zaloguj
Reklama

Czym jest mezoterapia?

Zastrzyk
Fot. ojoimages
Zastrzyk
(0)

Ojczyzną mezoterapii jest Francja, choć wzmianki o niej możemy znaleźć już w przekazach z czasów Hipokratesa, który już wówczas stosował wkłucia by uśmierzyć ból.

Reklama

Michael Piostr w 1958 roku, jako pierwszy dokonał publikacji na temat skuteczności mezoterapii. Mezoterapia jest działaniem polegającym na podawaniu niewielkich ilości leku, w określone miejsce, za pomocą śródskórnych lub podskórnych nakłuć. Ma zastosowanie miejscowe stąd kolejne dawki leku podaje się na ograniczonym obszarze skóry i w cyklicznym systemie. Michael Pistor definiował mezoterapię w następujący sposób: „mało, rzadko w dobrze obrane miejsce”.

Zastosowanie terapii

Mezoterapia jest metodą, która ma szerokie zastosowanie. Jest stosowana w schorzeniach z objawami bólowymi z zakresu reumatologii, neurologii, ortopedii czy w medycynie sportowej. Mezoterapii używa się również w trakcie terapii zaburzeń snu, w leczeniu stresu oraz depresji. Dermatologia również zaadaptowała mezoterapię, jednak w znacznie mniejszym zakresie. W przypadku tej dziedziny nauki, ma ona bardzo dobre skutki kiedy pacjentowi należy podać leki hepatotoksyczne czy nefrotoksyczne ze względu na miejscowe ich podawanie i w niewielkich dawkach. Medycyna estetyczna również zainteresowała się mezoterapią, przybliżając ją nieco szerszemu gronu, w tym nie tylko lekarzom. Substancje aktywne zawarte w preparatach podawanych za pomocą mezoterapii, dawały bardzo dobre efekty w zakresie uelastycznienia i napięcia skóry, stąd zainteresowanie tym tematem objęło również środowiska pozamedyczne w tym kosmetologów.

Mezoterapia bezigłowa

Czasami możemy się spotkać z terminem mezoterapii bezigłowej. Należy więc zwrócić uwagę na błędne sformułowanie dotyczące tej metody. Istotą mezoterapii (i czynnikami zapewniającym jej skuteczność) jest po pierwsze wkłucie a po drugie działanie substancji, która jest podawana. Stąd nie może być mowy o mezoterapii bezigłowej, gdyż w istocie tej metody jest zastosowanie wkłucia. W związku z rozpowszechnieniem tego terminu, mezoterapia kojarzona jest przede wszystkim z medycyną estetyczną oraz zabiegami kosmetycznymi.


fot. pantherstock

Dlaczego mezoterapia jest tak skuteczna?

Jest odpowiednia dla skóry w każdym wieku, zapobiega jej starzeniu się, reguluje wydzielanie łoju, wpływa na jakość skóry odżywiając ją. Jest to również bardzo skuteczna metoda walki z cellulitem, obrzękami a w ostatnich latach angażowana jest również jako metoda pomocnicza w leczeniu otyłości. Środki podawane z pomocą mezoterapii musza spełniać odpowiednie wymogi. Muszą zapewniać odpowiednią penetrację, nie wywoływać niepożądanych skutków ubocznych, muszą się rozpuszczać w wodzie jak również zachować odpowiednią kompatybilność z innymi preparatami znajdującymi się bezpośrednio w strzykawce jak również w bliski sąsiedztwie miejsca, gdzie stosuje się mezoterapię.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1]„Mezoterapia” Izabela Tilszer [w:] „Medycyna estetyczna w praktyce” pod red. B. Mamcarz i D. Prandeckiej, Warszawa 2010

Reklama
(0)
Komentarze