Zaloguj
Reklama

Czarny punkt – sposoby na rozszerzone pory

Autorzy: Anna Malek
Kobieta w okularach
Fot. Shutterstock
Kobieta w okularach
(0)

Nie możemy się ich pozbyć, bo to dzięki nim nasza skóra oddycha. Pory mogą jednak gromadzić zanieczyszczenia, pot, łój oraz resztki makijażu. Stają się skupiskami czarnych punktów, zgromadzonych wokół czoła, nosa i brody. Co zrobić, aby zmniejszyć ich widoczność?

Reklama

Spis treści:

  1. Oczyszczanie to podstawa
  2. Lekkie kosmetyki
  3. W salonie kosmetycznym

Oczyszczanie to podstawa 

Szczególnie w przypadku posiadania cery tłustej lub trądzikowej, należy pamiętać o dokładnym i regularnym oczyszczaniu. Wśród szerokiej gamy kosmetyków najlepiej wybierać te, które delikatnie złuszczają naskórek. Dzięki temu zawartość porów nie jest zablokowana, a czarne kropki stają się z czasem mniej widoczne. Warto pamiętać, że szczególnie dobrotliwy wpływ na wygląd cery ma zimna woda, dzięki której pory zwężają się. Przemycie twarzy zimną wodą jest polecane zwłaszcza po gorącej kąpieli lub prysznicu. Doskonały efekt oczyszczenia zapewnia również kąpiel w saunie. Po jej zakończeniu najpierw myjemy twarz letnią wodą (w celu spłukania toksyn wydzielonych z potem), a następnie zimną (w celu zamknięcia porów). Naturalnym sposobem jest też picie dużej ilości wody oraz regularna aktywność fizyczna.

Lekkie kosmetyki 

Zatkanym i rozszerzonym porom nie służą kosmetyki o ciężkiej, tłustej konsystencji. Warto zatem wybierać kremy o konsystencji żelowej, które przeznaczone są do skóry z tego typu problemami. To samo dotyczy kosmetyków do makijażu. Może się wydawać, że ich skuteczność kryjąca jest mniejsza, ale nie powodują one bariery uniemożliwiającej oddychanie skóry. Pozwoli to na uniknięcie błędnego koła, w którym konieczne jest nakładanie coraz większej ilości kosmetyków kryjących, w celu ukrycia coraz bardziej widocznych porów.


Sposoby na pory, fot. pantherstock

Bardzo pomocne mogą okazać się również maseczki. Szeroki wybór oferują nam sklepy, ale wiele z nich możemy przygotować samodzielnie. Szczególnie polecane są maseczki na bazie glinki, cytryny i ogórka.

W salonie kosmetycznym 

Zabiegi oczyszczające twarz są jednymi z najczęściej stosowanych. Do wyboru mamy zazwyczaj: mechaniczne oczyszczanie twarzy, peeling kawitacyjny oraz zabiegi laserowe. Zabiegi różnią się między sobą ceną, czasem trwania oraz okresem utrzymania się efektów. Manualne oczyszczanie staje się coraz mniej popularne, ze względu na jego inwazyjny charakter. Peeling kawitacyjny jest dla niego ciekawą (a także przyjemniejszą w stosowaniu) alternatywą, aczkolwiek zabieg trzeba powtarzać częściej. Po zakończeniu oczyszczania kosmetyczka zaaplikuje serię maseczek dostosowanych do potrzeb naszej cery.

Pory są nam niezbędne. Ciągła walka z ich widocznością może doprowadzić do frustracji, a nawet zaburzeń psychicznych zwanych pororeksją (wiecznego dążenia do posiadania idealnej cery). Warto zatem znaleźć kilka zabiegów, które będą dla nas najprzyjemniejsze i najbardziej przystępne, tak aby dobrze czuć się we własnej skórze.  

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • http://wieczniemloda.com/sposoby-na-rozszerzone-pory-986
    http://www.vitalogy.pl/uroda,pielegnacja,396,domowe-sposoby-na-rozszerzone-pory.htm

Reklama
(0)
Komentarze