Zaloguj
Reklama

Co wpływa na stan skóry?

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Twarz
Fot. Pantherstock
Twarz
(4)

Wygląd skóry ulega częstym zmianom. W zależności od wielu czynników jej stan będzie lepszy lub gorszy.

Reklama

Spis treści:

  1. Czynniki wpływające na stan skóry
  2. Odpowiednia dieta
  3. Co powoduje widoczne zmiany na skórze?

Czynniki wpływające na stan skóry 

Na część czynników mamy duży wpływ, można tu wymienić dietę, stosowane kosmetyki czy palenie tytoniu. Możemy również niwelować wpływ uwarunkowań na które nie mamy bezpośredniego wpływu.

Stan skóry będzie zmienny w zależności od pogody. Podczas gorących dni będziemy zmagać się z nadmierną produkcją sebum, a podczas zimy z suchością skóry. Promieniowanie UV może powodować jej zaczerwienienie i wysuszenie. Latem szczególnie ważne jest używanie kremów z filtrem. Częsta ekspozycja na zmienne temperatury osłabi skórę.

Ważnym czynnikiem wpływających na wygląd skóry jest dym tytoniowy, dlatego najlepiej zrezygnować z palenia. Skóra palaczy ma szarawą barwę, jest sucha i szybciej się starzeje. Dym wpływa także negatywnie na poziom witaminy E. Wypoczynek i solidna dawka snu zapobiegną powstawaniu ciemnych cieni pod oczami.

Odpowiednia dieta 

Dieta bogata w tłuszcze i węglowodany sprzyja powstawaniu wyprysków. Dieta powinna być odpowiednio zbilansowana i bogata w witaminy oraz mikroelementy. Największe znaczenie mają tu witaminy A oraz E, magnez, cynk, żelazo, selen, wapń i karoten. Należy też pamiętać o nawodnieniu organizmu.

Pielęgnacja twarzy, fot. panthermedia

Co powoduje widoczne zmiany na skórze? 

Widoczne zmiany powodują wahania poziomu hormonów. Szczególnie zauważalne jest to u kobiet, których organizm podlega cyklicznym zmianom. Częstym problemem okresu dojrzewania jest łojotok owłosionej skóry głowy. Młodzież boryka się również z problemem trądziku.

W ciąży skóra się ona sucha i skłonna do podrażnień. Mogą też występować brązowe przebarwienia, zwane ostudą. W związku z szybkimi zmianami ciała pojawiają się rozstępy. W skutek działania hormonów wiele kobiet odnotowuje nasilenie objawów trądziku czy pojawienie się pajączków.

W okresie menopauzy najczęściej występującym problemem dermatologicznym jest napadowe czerwienienie twarzy. Powszechne jest wypadanie włosów. Na twarzy pojawiają się zmarszczki a skóra staje się cieńsza i bardziej sucha.

Nie do przecenienia jest wpływ używanych kosmetyków. Mogą one powodować pokrzywkę, kontaktowe zapalenie skóry oraz odczyny fototoksyczne.

Stosowanie odpowiednich produktów może w znaczący sposób poprawić stan skóry. Kosmetyki należy starannie dobierać do typu cery. Ważne jest używanie kremów ochronnych. Częste mycie twarzy oraz stosowanie peelingów może powodować jej wysuszenie. Makijaż najlepiej zmywać przy pomocy specjalnie przeznaczonych do tego preparatów.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze