Zaloguj
Reklama

Co wiemy o stanach zapalnych skóry?

Maseczka na twarz
Fot. Pantherstock
Maseczka na twarz
(4)

Skóra człowieka, zaliczana jest do największych narządów ciała ludzkiego. Składa się z trzech warstw: naskórna, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. Zapalenie skóry, może mieć różny charakter od alergicznego po reakcję na substancje szkodliwe czy zaburzenia układu immunologicznego oraz choroby uwarunkowane genetycznie.

Reklama

Spis treści:

  1. Co wiemy o stanach zapalnych skóry?
  2. Leczenie stanów zapalnych skóry

Objawów zaplenia skóry jest bardzo wiele i obejmują one różnego rodzaju zmiany skórne, będące odpowiedzią na określony np. czynnik alergiczny bądź drażniący. Leczenie zapalenia skóry, w większości przypadków wymaga wizyt u dermatologa oraz stosowania właściwych leków (środki doustne, maści, kremów, płynów do mycia).

Co wiemy o stanach zapalnych skóry? 

Każda kobieta, ale także i mężczyźni chcieli by mieć gładką, zdrowo wyglądającą skórę, bez przebarwień, wyprysków oraz zaczerwienień. Bardzo wiele osób, zgłasza się do specjalisty (dermatolog, lekarz medycyny estetycznej) gdyż na jego skórze w różnym wieku, pojawiają się stany zapalne na skórze.  

Zmiany te mogą mieć charakter drobnych krostek, czerwonych plamek, objawiać się zaczerwienieniem, pieczeniem, swędzenie czy powstawaniem pęknięć. Nie powinno się w tym czasie stosować do higieny skóry, niesprawdzonych kosmetyków, gdyż kondycja skóry może ulec pogorszeniu a nie poprawie.

Stany zapalne skóry mogą być wynikiem:

  • kontaktu skóry z jakąś substancją nas uczulającą (reakcja alergiczna), np. detergenty, środki chemiczne. Jest to tzw. zapalenie skóry kontaktowe
  • wdychaniem jakiejś substancji alergizującej, np. pyłki roślin
  • zjedzonym przez nas pokarmem (mleko, czekolada, pryskane owoce)
  • zażywaniem leków (najczęściej są to antybiotyki)
  • wystawieniem skóry na działanie promieniu słonecznych
  • uczęszczaniem do solarium

Zmiany zapalne mogą się pojawić w różnych miejscach, najczęściej są to jednak twarz, dekolt, szyja, plecy, nogi oraz dłonie. Spotykane są także zmian na pośladkach, łokciach, skórze głowy czy błonach śluzowych. Przybierają one różną formę od drobnych krostek, po rozlane plamy, zmiany ropne, pękające, które bardzo trudno się goja, pozostawiając na skórze małe blizny.  

Leczenie stanów zapalnych skóry 

Przed podjęciem decyzji o leczeniu stanów zapalnych skóry, należy koniecznie udać się do specjalisty.  Leczenie polega z cała pewnością na łagodzeniu objawów oraz podjęcie próby ich kolejnego występowania. Leczenie dobierane jest odpowiedni do pacjenta, barny jest pod uwagę stan skóry, wiek pacjenta, rozległość i rodzaj zmian oraz ich nasilenie. Warto także obserwować swoją skórę i np. unikać pokarmów, które nas uczulają, zmienić sposób odżywiania, środki używane do kąpieli czy krem do ciała oraz twarzy. U niektórych osób zmiany skórne mogą pojawiać się na skutek stresu, warto go zatem unikać.  

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze