Zaloguj
Reklama

Choroby skóry wywołane przez wybrane pasożyty

Pielęgnacja twarzy u kobiet
Fot. medforum
Pielęgnacja twarzy u kobiet
(3)

Pasożyty, bytujące na skórze lub w skórze człowieka mogą prowadzić do rozwoju różnego rodzaju chorób, nazywanych pasożytniczymi chorobami skóry. Pasożyty te znajdują się na powierzchni lub we wnętrzu skóry, najczęściej odżywiają się złuszczonym naskórkiem i krwią.

Reklama

Pasożyty bardzo często prowadzą do różnego rodzaju zmian na skórze (alergii, anemii, swędzenia, opuchlizny, wysypek, wyprysków, zapalenia skóry) a także chorób. Pojawienie się takich zmian, na skutek obecności pasożyta wymaga konsultacji dermatologicznej oraz włączenia leczenia (środki farmakologiczne, maści, kremy, płyny). Kluczową rolę ogrywa także eliminacja pasożyta by choroby, które wywołuje nie powracały. Nie wolno bagatelizować wyżej wymienionych objawów.  

Charakterystyka wybranych pasożytów skóry

Choroby wywoływane są przez różnego rodzaju pasożyty. Towarzyszą, im bardzo często nieprzyjemne objawy, które wymagają leczenia. Do znanych chorób pasożytniczych skóry, zaliczamy między innymi:

Wszawicę, która wywoływana jest przez wesz ludzką. Może ona bytować na głowie, włosach łonowych bądź na odzieży.  Żywi się ludzką krwią, za pomocą przystosowanego do tego aparatu ssąco- kłującego. Samica składa bardzo duże ilości jaj, które to mocowane są specjalną wydzieliną nie dającą się zmyć wodą czy szamponem. Objawami charakterystycznymi dla ukłucia tego pasożyta są świąd, gdzie pacjent cały czas się drapie. Z czasem ze zmienionego miejsca może sączyć się wydzielina po czym pokrywa się ona strupkiem. Występuje bardzo często u dzieci w okresie przedszkolnym.

Świerzb wywołuje świerzbowiec ludzki, żywiący się komórkami skóry. Jaja składane są pod naskórkiem (ręce, palce, brzuch, pośladki, narządy płciowe)w specjalnie wydrążonych norkach. Objawy świerzbowca, to silne swędzenie, przy czym nasila się one nocą (przy zwiększonej temperaturze ciała). Choroba występuje u dzieci ale także osób z zaburzeniami odporności.  

Grzybicę, która wywoływana jest najczęściej przez drożdżaka białego i może obejmować różne miejsca na ciele człowieka (stopy, paznokcie, głowa, język, penis).  Na skórze pojawiają się różnego rodzaju swędzące zmiany, które szybko się przenoszą. Towarzysza jej także wahania nastroju, problemy z trawieniem, stany zapalne, potliwość i inne. Grzybica występuje u osób w różnym wieku a zarażamy się nią przez bezpośredni lub pośredni kontakt z osobą chorą. Grzybice, zawsze wymagają leczenia (kremy, maści, płyny), środki farmakologiczne. Konieczne jest także posiadanie własnych przyborów kosmetycznych.

Nużeńca ludzkiego, który zaliczany jest do robakowatych pasożytów. Bytuje on w mieszkach włosowych lub/ i gruczołach łojowych. Do zakażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt z osoba chora bądź gdy użyjemy np. grzebienia czy ręcznika (pośrednio). Odżywia się on łojem i osoczem krwi. Wielu pacjentów, nie wie, iż jest zarażona tym pasożytem, do póki nie pojawią się zapalenia gruczołu łojowego lub mieszka włosowego.  Leczenie polega na podawaniu środków doustnych oraz stosowaniu środków zewnętrznych.

Wymienione wyżej choroby pasożytnicze, należy leczyć. Pamiętajmy, iż bardzo szybko może dojść do zakażenia wszystkich członków rodziny (przez pościel, ręczniki, podczas zabawy, przy używaniu wspólnego grzebienia, szczotki i inne). Leczenie polega na włączeniu odpowiednich szamponów, kremów, maści czy płynów oraz przestrzeganiu zasad higieny osobistej. Jednorazowe użycie wyżej wymienionych preparatów nie przynosi skutków, konieczna jest dłuższa terapia.
 
Choroby pasożytnicze skóry nie należą do chorób przyjemnych, towarzysza im różne nieprzyjemne objawy oraz zmiany skórne (wpływają one na nasza psychikę). Zawsze należy je leczyć. Pamiętajmy także o zachowaniu higieny osobistej, unikaniu zbyt bliskiego kontaktu z rzeczami osobistymi innych osób, pilnowania swoich kosmetyków i wiele innych.
 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • 1) W. Magdzik, D. Naruszewicz-Lesiuk, A. Zieliński. Choroby zakaźne i pasożytnicze –epidemiologia i profilaktyka., Wydawnictwo Medica Press, 2004r.
  2) K. Janicki, Domowy Poradnik Medyczny, PZWL 2001r.
  3) S. Jabłońska, Sławomir Majewski Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową PZWL 2005r.
  4) M. Chivot, Dolegliwości i choroby skóry, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 1993r.
  5) M. Treben, Wracamy do natury, Wydawnictwo SPAR, Warszawa 1993r.
  6) J. Szepietowski, Leczenie chorób skóry i chorób przenoszonych drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2002r.
  7) W. Silny, M. Czarnecka-Operacz, D. Jenerowicz, K. Olek-Hrab, Leksykon alergicznych chorób skóry i reakcji polekowych, Wydawnictwo Termedia, 2009r.
  8) Don Colbert, Choroby skóry. Biblia lecz, Wydawnictwo M, 2009r.
  9) S. Kruś, Patomorfologia kliniczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007r.
  10) K. Wrotek, Choroby skóry. Lekarz rodzinny, Wydawnictwo Septem, 2010r.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(3)
Komentarze