Zaloguj
Reklama

Choroby odzwierzęce atakujące ludzi – czy są niebezpieczne?

Kot
Fot. Shutterstock
Kot
(0)

Zwierzęta – czy te dzikie, czy oswojone – bywają rezerwuarem wielu wirusów i bakterii, które mogą atakować ludzi. Choroby odzwierzęce, inaczej zoonozy, nadal nam towarzyszą. Czy są niebezpieczne?

Reklama

Choroby odzwierzęce to inaczej zoonozy. Mówimy o nich wtedy, kiedy choroba, dla której naturalnym gatunkiem do rozwoju jest zwierzę, przenosi się na człowieka. Zoonozy można podzielić np. na te o podłożu bakteryjnym, jak i wirusowym.

Zoonozy bakteryjne

Wśród najpowszechniej występujących zoonoz o podłożu bakteryjnym wymienia się m.in. chorobę kociego pazura, brucelozę czy leptospirozę.

  • Choroba kociego pazura wywoływana jest przez bakterie Bartonella. Za rezerwuar bakterii uznaje się koty. Bakterie mogą być przenoszone przez pchły. Bakterie mogą wniknąć do organizmu człowieka po kontakcie ze śliną kota, która dostaje się do miejsca zadrapania na skórze. Znane są również przypadki rozwoju choroby po ugryzieniu przez kota.
  • Bruceloza – choroba, która od 1994 roku nie jest odnotowywana na terenie kraju. Bruceloza wywoływana jest przez bakterie Brucela, rezerwuar bakterii stanowią zwierzęta gospodarskie: bydło, owce, kozy, świnie, ale również zwierzęta leśne, takie jak dziki, sarny czy łosie. Bakterie wydalane są z moczem i kałem, ale znajdują się również w mleku, przez co spożycie zakażonego mleka czy jego przetworów prowadzi do rozwoju choroby.

fot. panthermedia

  • Leptospiroza – wywoływana przez bakterie Leptospira, za tzw. rezerwuar bakterii uznaje się gryzonie, choć zdarza się, że są nim psy. Człowiek zaraża się poprzez uszkodzoną powierzchnię skóry, spojówki bądź śluzówki. Okres inkubacji wynosi około 10 dni, choroba może przybrać postać bezobjawową lub przebiegać jako ciężki zespół uszkodzeń wielonarządowych.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze