Zaloguj
Reklama

Choroby odzwierzęce atakujące ludzi – czy są niebezpieczne?

Kot
Fot. Shutterstock
Kot
(0)

Zwierzęta – czy te dzikie, czy oswojone – bywają rezerwuarem wielu wirusów i bakterii, które mogą atakować ludzi. Choroby odzwierzęce, inaczej zoonozy, nadal nam towarzyszą. Czy są niebezpieczne?

Reklama

Spis treści:

 1. Zoonozy bakteryjne
 2. Zoonozy wirusowe

Choroby odzwierzęce to inaczej zoonozy. Mówimy o nich wtedy, kiedy choroba, dla której naturalnym gatunkiem do rozwoju jest zwierzę, przenosi się na człowieka. Zoonozy można podzielić np. na te o podłożu bakteryjnym, jak i wirusowym.

Zoonozy bakteryjne 

Wśród najpowszechniej występujących zoonoz o podłożu bakteryjnym wymienia się m.in. chorobę kociego pazura, brucelozę czy leptospirozę.

 • Choroba kociego pazura wywoływana jest przez bakterie Bartonella. Za rezerwuar bakterii uznaje się koty. Bakterie mogą być przenoszone przez pchły. Bakterie mogą wniknąć do organizmu człowieka po kontakcie ze śliną kota, która dostaje się do miejsca zadrapania na skórze. Znane są również przypadki rozwoju choroby po ugryzieniu przez kota.
 • Bruceloza – choroba, która od 1994 roku nie jest odnotowywana na terenie kraju. Bruceloza wywoływana jest przez bakterie Brucela, rezerwuar bakterii stanowią zwierzęta gospodarskie: bydło, owce, kozy, świnie, ale również zwierzęta leśne, takie jak dziki, sarny czy łosie. Bakterie wydalane są z moczem i kałem, ale znajdują się również w mleku, przez co spożycie zakażonego mleka czy jego przetworów prowadzi do rozwoju choroby.
 • Leptospiroza – wywoływana przez bakterie Leptospira, za tzw. rezerwuar bakterii uznaje się gryzonie, choć zdarza się, że są nim psy. Człowiek zaraża się poprzez uszkodzoną powierzchnię skóry, spojówki bądź śluzówki. Okres inkubacji wynosi około 10 dni, choroba może przybrać postać bezobjawową lub przebiegać jako ciężki zespół uszkodzeń wielonarządowych.

Zoonozy wirusowe 

Wirusy również mogą przenosić się ze zwierząt na ludzi, powodując liczne, groźne choroby.

 • Argentyńska Gorączka Krwotoczna – rezerwuarem choroby są gryzonie. Kontakt ze zwierzętami bądź ich wydalinami może prowadzić do zarażenia. Śmiertelność wśród ludzi wynosi około 15%.
 • Borelioza – znana jako choroba z Lyme – to nic innego jak choroba odkleszczowa, wywoływana przez krętki Borrelia.
 • Choroba lasu Kyasanur – odkleszczowa choroba o podłożu wirusowym. Do zarażenia może dojść na skutek bezpośredniego kontaktu z gryzoniami, ryjówkami, nietoperzami czy małpami, które są nosicielami. Wirus KFDV z rodziny Flaviviridae przenoszony jest głównie przez kleszcze. Śmiertelność wśród ludzi sięga do 5%.
 • Gorączka doliny Rift – wirusowa choroba owiec, bydła i ludzi. Źródłem choroby jest wirus RVW, przenoszony przez komary i muchy. Rezerwuarem wirusa są zazwyczaj zwierzęta domowe.
 • Krowianka – choroba wywoływana przez wirusa krowianki, który atakuje bydło domowe, świnie. Krowiankę może również wywoływać wirus ospy krów lub wirus ospy kotów. Ludzie rzadko chorują na krowiankę, zdarzają się sporadyczne zachorowania.
 • Ospa owcza – wywoływana przez wirusy Caprrpoxvirus. Wywołuje stosunkowo niegroźną chorobę u ludzi, która objawia się jako pojedyncze guzki na dłoniach, wypełnione ropą.
 • Świńska grypa – wywoływana przez wirusy grypy A (H1N1, H1N2, H3N2, H3N1, H2N3) – choroba może przenosić się na ludzi. Choroba jest uleczalna w większości przypadków.

Jakie choroby odzwierzęce mogą atakować ludzi, fot. panthermedia

Zoonozy towarzyszą ludziom od zarania dziejów. Zapewne nigdy nie przestaniemy mieć styczności z nowo pojawiającymi się chorobami, których rezerwuarem są zwierzęta. SARS, MERS czy ostatnio koronawirus również związane są ze zwierzętami, które były ich rezerwuarem.

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Czasami objawy, przypominające zwykłe przeziębienie, mogą być pierwszymi oznakami zoonozy.

Na chwilę obecną na większość zoonoz znamy już skuteczne lekarstwa, które pozwalają na powrót do zdrowia.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze