Zaloguj
Reklama

Choroby naczyniowe skóry

Autorzy: lek.med. Patrycja Nowak
Zmarszczki na twarzy
Fot. panthermedia
Zmarszczki na twarzy
(3)

Choroby naczyniowe obejmują kilka jednostek chorobowych, związanych z zapaleniem naczyń małego lub dużego kalibru. Zmiany pod postacią wybroczyn  zmian martwiczych mogą dotyczyć nie tylko skóry ale też narządów.

Reklama

Istnieje kilka jednostek chorobowych związanych z patologią naczyń, mniejszego lub większego kalibru.

Zaburzenie nazywane chorobą Wegenera dotyczy drobnych naczyń tętniczych i żylnych, a konkretnie ścian naczyń, gdzie rozwijają się zmiany martwicze. Najczęściej zmiany lokalizują się w obrębie dróg oddechowych, nerek i skóry. Przyczyna najpewniej ma podłoże autoimmunologiczne, charakteryzuje się występowaniem przeciwciał – ANCA.

Choroba cechuje się powstawaniem zmian naczyniowych, martwiczych w jamie nosowo-gardłowej, płucach, nerkach, skórze. W jamie ustnej mogą rozwinąć się owrzodzenia.

Leczenie obejmuje podawanie cyklofosfamidu lub preparatów immunoglobuliny G.

Innym zespołem związanym z patologią drobnych naczyń jest zespół Churga-Strauss. W zespole tym typowe są zmiany typu vasculitis czyli stan zapalne naczyń oraz dodatkowo objawy alergiczne pod postacią astmy, kataru siennego oraz zmian w płucach związanych z naciekami eozynofilowymi. Zmiany jakie pojawiają się w skórze mają formę wybroczyn, rumienia i guzków podskórnych. W części przypadków występuje podwyższone miano przeciwciał ANCA. Leczenie obejmuje podawanie kortykosteroidów i cyklofosfamidu.

Kolejną jednostką chorobą związaną z zapaleniem naczyń, głównie dużych naczyń, w tym aorty i tętnic odchodzących od łuku aorty jest choroba Kawasaki, cechuje się również występowaniem zmian skórnych typu rumienia, osutki. Obrzęk i rumień pojawia się także na stopach i dłoniach. Powiększone są węzły chłonne, najczęściej szyjne. Natomiast najważniejsze i najgroźniejsze objawy dotyczą układu sercowo-naczyniowego. Zwiększone jest wówczas ryzyko rozwoju tętniaków. Choroba ma przebieg ostry, z wysoką gorączką. Leczenie związane jest z podawaniem dożylnym preparatów immunoglobuliny i salicylanów.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski, PZWL, 2008

Kategorie ATC:


Reklama
(3)
Komentarze