Zaloguj
Reklama

Choroba Dühringa - opryszczkowe zapalenie skóry

Wizyta w gabinecie POZ
Fot. medforum
Wizyta w gabinecie POZ
(0)

Choroba Dühringa (dermatitis herpetiformis), inaczej opryszczkowe zapalenie skóry bądź skórna postać celiakii, dotyka pacjentów pomiędzy 14-tym a 40-tym rokiem życia.

Reklama

Spis treści:

  1. Objawy charakterystyczne dla choroby Dühringa
  2. Diagnoza i leczenie choroby Dühringa

Jest to tak naprawdę schorzenie skórno- jelitowe, gdzie zmiany pojawiające się na skórze u człowieka związane są z nietolerancją przez nich glutenu. Konsekwencją tego jest odkładanie się złogów immunoglobulin typu A, najczęściej i najobficiej w okolicach brodawek skórnych. Zmiany skórne obejmują okolice łokci, kolan, pośladków, twarz, głowę oraz łopatki, a co ważne mogą także pojawić się w uzębieniu. Choroba bardzo często występuje w rodzinach, w których są osoby chore na celiakię.

Objawy charakterystyczne dla choroby Dühringa 

Do najbardziej charakterystycznych i widocznych objawów choroby Dühringa, zaliczane są zmiany występujące na skórze u pacjentów, w postaci plam, pęcherzyków, grudek czy rumienia. W początkowej fazie choroby zmiany nie są widoczne od razu, skóra wygląda całkiem zdrowo. Z czasem pojawiają się one i obejmują okolice pośladków, łokci, pleców, twarzy, bardzo swędzą lub pieką. Zmiany mogą być płaskie lub wystające. Pacjenci, bardzo często rozdrapują je co z kolei prowadzi do powstawania strupków a następnie blizn.

Osoby z chorobą Dühringa mają także problemy z układem pokarmowym, związane jest to z zanikiem bądź zmniejszeniem liczby kosmków jelitowych. U pacjentów spotykana jest także niedokrwistość, męczliwość, uczucie zmęczenia oraz stany depresyjne. Co ważne, osoby chore mają defekty w szkliwie zębowym.

Objawy skórne nasilają się po spożyciu określonych produktów (zawierających jod) oraz przy zażywaniu niektórych leków.

 

Choroba Dühringa, fot. pantherstock

Diagnoza i leczenie choroby Dühringa 

W celu zdiagnozowania choroby Dühringa, lekarz, przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem oraz jego rodziną, po czym w celu jednoznacznego jej potwierdzenia, wykonywana jest biopsja skóry (wycinek pobierany jest z pośladka, miejsca które nie jest objęte chorobą). Wykonywane jest także badanie oznaczenia IgA z krwi pacjenta. Jeśli wyniki jest pozytywny wykonywana jest także biopsja jelita cienkiego. Leczenie tej choroby polega, w większości przypadków na wykluczeniu glutenu z diety pacjenta (dieta całkowicie bezglutenowa), ograniczenie spożywania jodu a jeśli to konieczne włączenie środków farmakologicznych.

Pierwsze zmiany na skórze osoby chorej, widoczne są po około 6 miesiącach. Jest to jednak kwestia indywidualna u niektórych pacjentów mogą to być nawet lata. Osoba dotknięta chorobą Dühringa, pozostaje pod stałą kontrolą lekarską.
 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze