Zaloguj
Reklama

Choroba Bowena

Komputer w codziennej pracy lekarza
Fot. medforum
Komputer w codziennej pracy lekarza
(0)

Choroba Bowena to bardzo rzadko występująca postać nowotworu, nazywana także przedinwazyjną. Ujawnia się w postaci widocznych zmian, najczęściej kształtu kulistego bądź jajowatego, występuje pojedynczo bądź w skupiskach.

Reklama

Spis treści:

  1. Czym jest choroba Bowena?
  2. Diagnoza i leczenie choroby Bowena

Czym jest choroba Bowena? 

Choroba Bowena to szczególna postać raka, nazywana przedinwazyjną (carcinoma in situ) bądź rakiem w miejscu. Występuje stosunkowo rzadko i w szczególności dotyka kobiety. U mężczyzn pojawia się bardzo sporadycznie. Cały czas poszukiwane są czynniki mogące mieć wpływ na rozwój choroby Bowena. Na szczególną uwagę, zdaniem badaczy zasługują między innymi: toksyny, uszkodzenia skóry (najczęściej na skutek działania promieniowania słonecznego), przewlekłe choroby skóry, częste infekcje wirusowe oraz immunosupresja.

Na zdrowej skórze pacjenta dotkniętego chorobą Bowena dobrze widoczne są zmiany płasko- wyniosłe, koloru brunatnego, które zawierają widoczną obwódkę. Mają najczęściej kształt kulisty bądź jajowaty. U większości pacjentów pojawiają się na skórze kończyn oraz całego tułowia, ale zdarza się, że znajdują się na wargach sromowych czy żołędzi prącia. Zmiany te mogą występować pojedynczo bądź w skupiskach. W przypadku zerwania guza, który wygląda jak strupek, na skórze widoczne są blizny oraz nadżerki.  

Guzy te nie naciekają na inne tkanki, a co ważne nie dają przerzutów. U niektórych pacjentów choroba Bowena przechodzi w tzw. raka kolczystokomórkowego.

Diagnoza i leczenie choroby Bowena 

Choroba Bowena nie jest łatwo diagnozowalna. W większości przypadków różnicowana jest ona np. z łuszczycą zadawnioną czy liszajem płaskim zanikowym bądź barwnikowym. Podstawą prawidłowego jej rozpoznania jest wykonanie badania histopatologicznego zmiany. Od pacjenta pobierany jest wycinek ze skóry i poddawany badaniu. 

W leczeniu zmian na skórze stosowana jest najczęściej laseroterapia, krioterapia bądź chirurgiczne usunięcie całej zmiany. O rodzaju wykonywanego zabiegu decyduje lekarz prowadzący pacjenta.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze