Zaloguj
Reklama

Bielactwo – jak sobie z nim radzić

Autorzy: Redakcja
Pielęgnacja skóry twarzy u kobiet
Fot. medforum
Pielęgnacja skóry twarzy u kobiet
(0)

Bielactwo jest dość popularnym schorzeniem dermatologicznym, dotykającym zarówno kobiety jak i mężczyzn. Szacuje się, że na całym świecie bielactwem dotkniętych jest blisko 100 milionów ludzi. Zdiagnozowane w odpowiednim momencie pozwala na złagodzenie objawów.

Reklama

Spis treści:

  1. Czym jest bielactwo?
  2. Przyczyny bielactwa
  3. Teorie epigenezy
  4. Leczenie

Czym jest bielactwo?

Bielactwo jest chorobą, która skutkuje depigmentacją płatów skóry. Przyczyną pojawiania się białych plam jest zamieranie melanocytów – komórek naturalnie występujących w skórze, które odpowiadają za produkcję barwnika.

Przyczyny bielactwa

Jak do tej pory, naukowcy nie określili jednoznacznie co jest przyczyną występowania bielactwa. Przypuszcza się, ze bielactwo może być uwarunkowane genetycznie. Tezę tę potwierdzają chociażby przypadki narodzin dzieci dotkniętych tą chorobą. Bielactwo wrodzone utrzymuje się przez całe życie chorego.  Inną, skrajną przyczyną bielactwa jest bielactwo wrodzone uogólnione, nazywane również albinizmem całkowitym. Zaburzenie to charakteryzuje się nie prawidłowym metabolizmem tyrozyny, co skutkuje zaburzeniami pracy melanocytów.  Kolejną występująca formą bielactwa jest tzw. albinizm częściowy, gdzie w okolicach skóry pozbawionych barwnika nie stwierdza się wogóle obecności melanocytów. Istnieje również bielactwo nabyte (villigo), które występuje niezwykle często (cierpi na nie nawet 1% populacji!). Wywoływane jest przewlekłym rozpadem komórek barwnikowych w skórze.

Teorie epigenezy

Jak do tej pory, naukowcy wysnuli trzy zasadnicze tezy epigenezy bielactwa:

  • teorię autoimmunologiczną - współwystępowanie bielactwa z innymi chorobami autoimmunologicznymi jak np. toczeń, cukrzyca,
  • teoria nerwowa- związana ze zmianami w tzw. dermatomach skórnych,
  • teoria samozniszczenia melanocytów- związana z nie znanym dotąd czynnikiem zewnętrznym, aktywującym rozpad melanocytow. 

Leczenie

W zależności od stopnia nasilenia objawów, stosuje się różne formy leczenia. W przypadku wystąpienia łagodnej formy bielactwa, skuteczną terapią okazuje się zastosowanie kortykosteroidów, podawanych miejscowo. W przypadku bardziej zaawansowanej choroby, popularną metodą leczenia staje się fototerapia, która dzięki zastosowaniu promieni UVA i UVB skutecznie "przyciąga" melanocyty w miejsca, gdzie ich nie ma.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze