Zaloguj
Reklama

Badania in vitro w dermatologii i kosmetyce

Badania w laboratorium
Fot. medforum
Badania w laboratorium
(0)

Badania in vitro to metoda, dzięki której, w warunkach sztucznych, utrzymuje się przy życiu żywe komórki organizmu. Dzięki rozwojowi tej metody badań, można uzyskać komórki skóry, odzwierciedlające budową skórę ludzką. Dzięki temu powstaje materiał do badań i testów nowych produktów kosmetycznych, pod względem ich bezpieczeństwa i skuteczności.

Reklama

Spis treści:

  1. Termin „in vitro”
  2. Warstwy skóry

Badania przeprowadzane metodą in vitro mają swoje zastosowanie, przede wszystkim, w takich dziedzinach nauki jak biologia i medycyna, pozwalając na tworzenie modeli komórkowych, które umożliwiają lepsze poznanie fizjologii i patologii naszego organizmu. Tego typu badania wykorzystywane są również do obserwacji wpływu nowych związków chemicznych, na przykład leków, na żywy organizm ludzki.

Termin „in vitro” 

Termin „in vitro”, ma swoje pochodzenie w języku łacińskim i dosłownie znaczy „w szkle”. Przy pomocy badań in vitro bada się procesy biologiczne poza żywym organizmem, czyli w warunkach sztucznych. Same hodowle komórek, czyli kultury komórkowe, oznaczają procesy, które prowadzone są za pomocą metody in vitro w celu rozwoju, utrzymania przy życiu oraz mnożeniu żywych komórek organizmów - drożdży, bakterii, komórek roślinnych czy ludzkich.

Warstwy skóry 

Największy organ ludzkiego organizmu, czyli skóra, zbudowana jest z wielu warstw wyspecjalizowanych komórek:

  • komórki naskórka - keratynocyty,
  • komórki skóry właściwej - fibroblasty,
  • komórki barwnikowe - melanocyty.

Każdą z tych warstw można wyizolować z ludzkiej skóry oraz utrzymywać przy życiu w warunkach sztucznych, w laboratorium. To niezwykłe osiągnięcie nauki, umożliwiło badania surowców kosmetycznych właśnie z użyciem modeli komórkowych. Dla koncernów farmaceutycznych jest to doskonałe rozwiązanie, ze względu na regulacje prawne, które jasno zakazują testowania gotowych produktów kosmetycznych na zwierzętach. Dzięki tej metodzie, kosmetyki badane są pod różnymi względami i parametrami, jak na przykład wchłanianie przez skórę, działanie żrące czy toksyczność, na modelach sztucznej skóry, bez konieczności czynienia szkody organizmom żywym. Ponadto, testując w ten sposób substancję aktywną stosowaną w kosmetykach, poznać można nie tylko efekty jej oddziaływania na skórę, ale także mechanizmy jej działania.

Rozwój badań in vitro pozwolił nie tylko na prowadzenie hodowli jednego typu komórek. Modele skóry obecnie powstające, są połączeniem różnego rodzaju komórek, odzwierciedlają swoją budową skórę prawdziwą. Należy jednak zaznaczyć, iż skóra na żywym organizmie połączona jest również z wieloma innymi tkankami i wchodzi z nimi w zależności, stąd po zakończeniu badań in vitro, produkt, który otrzymał pozytywną opinię, musi przejść testy aplikacyjne, na skórze człowieka.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • „Badania in vitro w kosmetologii - hodowle komórkowe” K. Bazela [w:] „Dermatologia. Podręcznik dla studentów kosmetologii.” Danuta Nowicka, Wrocław 2010

Reklama
(0)
Komentarze