Zaloguj
Reklama

Alergie skórne

Swędząca szyja
Fot. Panthermedia
Swędząca szyja
(0)

W schorzeniach o podłożu alergicznym, kluczowe znaczenie ma typ reakcji na dany alergen. Wiele chorób alergicznych ma bowiem swoje odzwierciedlenie w stanie naszej skóry, powodując różnego rodzaju wypryski, wysypki, bąble a także świąd oraz pieczenie. Niebezpieczeństwo z tym związane jest o tyle duże, że długotrwałe bądź nagłe oddziaływanie alergenu, może doprowadzić nawet wstrząsu anafilaktycznego.

Reklama

Spis treści:

  1. Typ reakcji alergicznej - Typ I czyli natychmiastowy
  2. Typ reakcji alergicznej - Typ II czyli cytotoksyczn
  3. Typ reakcji alergicznej - Typ III to typ kompleksów immunologicznych
  4. Typ reakcji alergicznej - Typ IV to typ komórkowy późny
  5. Atopowe zapalenie skóry (AZS)
  6. Wyprysk kontaktowy

W przypadku chorób alergicznych skóry, kluczowe znaczenie ma typ reakcji alergicznej, występujący po kontakcie z alergenem. Można wyróżnić trzy takie typy.

Typ reakcji alergicznej - Typ I czyli natychmiastowy 

Występujący zaraz po kontakcie z alergenem, który jest czynnikiem zewnętrznym (dostarczony z pokarmem, z powietrzem, spowodowany światłem lub zmianami temperatury). Reakcja, która powstaje, przejawia się w postaci świądu, pieczenia, zaczerwienia, obrzęku a także może spowodować skurcz oskrzeli, spadek ciśnienia tętniczego, co w efekcie prowadzi do wstrząsu anafilaktycznego. Powyższe objawy są skutkiem działania histaminy oraz reakcji przeciwciał IgE.

Typ reakcji alergicznej - Typ II czyli cytotoksyczny 

Niszczący komórki człowieka, uszkadzający organy, wywołany jest również przez czynniki zewnętrzne (leki czy pożywienie). Za ten typ reakcji odpowiadają przeciwciała w klasach IgM oraz IgG. Objawia się on leukopenią, trombocytopenią czy anemią, w zależności od rodzaju uszkodzonych komórek.

Typ reakcji alergicznej - Typ III to typ kompleksów immunologicznych 

Co oznacza, że przeciwciała w klasach IgG, IgM oraz IgA łączą się z komórkami alergenu, którymi są zazwyczaj drobnoustroje lub obce białka, powodując objawy w postaci wybroczyn czy plamicy.

Typ reakcji alergicznej - Typ IV to typ komórkowy późny 

Pojawia się dopiero po wtórnym zadziałaniu alergenu. Alergenem mogą tu być drobnoustroje, metale czy barwniki a objawami odrzucenie przeszczepu lub wyprysk kontaktowy. W tej reakcji największe znaczenie mają limfocyty T.


Atopowe zapalnie skóry, fot. panthermedia

Jedną z chorób alergicznych skóry, które są odzwierciedleniem reakcji typu I czy natychmiastowej jest pokrzywka. Charakteryzuje się wykwitami pierwotnymi w postaci zaróżowionych bąbli, którym towarzyszy świąd oraz pieczenie. Może również pojawić się obrzęk błon śluzowych dróg oddechowych oraz spadek ciśnienia tętniczego krwi. Same wykwity zazwyczaj po kilku godzinach znikają same, bez pozostawienia po sobie śladu.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) 

Przykład choroby alergicznej skóry, który ma o wiele bardziej złożoną etiologię, gdyż w dużej mierze związane jest z genetyką czyli z dziedziczeniem. Objawy ujawnić się mogą w każdym niemal wieku, pod wpływem czynnika zewnętrznego. Istnieje również duży związek pomiędzy AZS i zanieczyszczeniem środowiska. Rozpoznaje się je na podstawie zgłaszanego świądu w typowych obszarach, częstych nawrotów oraz atopii występującej w wywiadzie rodzinnym. Istnieje również wiele innych kryteriów, które specjalista musi brać pod uwagę podczas diagnozowania, na przykład suchość skóry, natychmiastowe odczyny, podwyższone IgE, nietolerancja pokarmów.

Wyprysk kontaktowy 

Schorzenie z grupy IV typu reakcji alergicznej. Najczęściej jego przyczyną są metale, barwniki, leki miejscowe czy kosmetyki. Pojawia się wówczas charakterystyczny obrzęk, rumień oraz odczyn pęcherzykowaty.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • “Choroby alergiczne” [w:] „Dermatologia. Podręcznik dla studentów kosmetologii.” Danuta Nowicka, Wrocław 2010

Reklama
(0)
Komentarze