Zaloguj
Reklama

Alergie skórne: rodzaje

Alergie skórne: rodzaje
Fot. Shutterstock
(0)

Atopowe zapalenie skóry, pokrzywka i kilka innych jednostek łączy jedno: w ich występowanie zaangażowane są reakcje alergiczne. Każdy z tych problemów ma jednak inne przyczyny, a także odmienne objawy. Po czym więc poznać, z jakim objawem alergii skórnej mamy do czynienia? Kiedy można próbować walczyć z objawami alergii skórnej domowymi metodami, a kiedy konieczne jest szybkie udanie się do lekarza?

Reklama

Alergia kontaktowa

Uczulenia kontaktowe pojawiają się po kontakcie skóry z alergenem, w stosunku co do którego dany pacjent jest uczulony. Takim alergenem może być zasadniczo dowolna substancja: jakiś metal (najczęściej nikiel), składnik preparatów kosmetycznych czy też lateks lub naturalne olejki drzewne.

Objawy alergii kontaktowej nie są odmienne od objawów innych alergii skórnych. U pacjentów występować może zarówno pokrzywka, jak i różnego typu wysypki (głównie w postaci grudek lub pęcherzyków), a także zaczerwienienie skóry i jej obrzęk. Typowo dużo jednak większym problemem jest świąd skóry – przy silnej reakcji może on mieć bardzo duże nasilenie. Jedna jednak cecha jest charakterystyczna właśnie dla alergii kontaktowych – otóż ich objawy typowo umiejscawiają się w miejscu, w którym doszło do zetknięcia się z alergenem (np. w okolicy nadgarstka, na której pacjent uczulony na nikiel założył zegarek zawierający ten metal), oraz w jego bliskim sąsiedztwie.

Obrzęk naczynioruchowy

Obrzęk naczynioruchowy jest kolejnym problemem zaliczanym do grupy alergii skórnych, który dość często jest powiązywany z wcześniej opisaną pokrzywką. Ogólnie schorzenie to związane jest z tym, że kininy – takie jak m.in. bradykinina – doprowadzają do rozszerzenia się naczyń krwionośnych i do tego, że stają się one zdecydowanie bardziej przepuszczalne. Finalnym efektem takich procesów jest rozwój obrzęku, który umiejscawia się zarówno w skórze, jak i w tkankach znajdujących się pod nią.

Przyczyn obrzęku naczynioruchowego wymienia się kilka. Podstawową są alergie, ale i może on rozwijać się w mechanizmie niealergicznym (np. w związku ze stosowaniem leków wpływających na kininy, których przedstawicielami są inhibitory konwertazy angiotensyny stosowane w leczeniu nadciśnienia). Oprócz nich przyczyną obrzęku naczynioruchowego może być także niedobór inhibitora składnika C1 dopełniacza – takowy może zaś być zarówno wrodzony, jak i może on być stanem nabytym (ostatni może występować w przebiegu m.in. chorób autoimmunologicznych oraz nowotworowych).

Objawy obrzęku naczynioruchowego dotyczą skóry, ale nie tylko. Obrzęk rozwijać się może również i w obrębie przewodu pokarmowego, doprowadzając m.in. do silnych bólów brzucha, wymiotów czy biegunki. Dużo większym zagrożeniem jest jednak wystąpienie obrzęku krtani, który w najgorszym razie może skutkować nawet uduszeniem.

Jak więc widać, rodzajów alergii skórnej jest wiele. Teoretycznie wydawać by się mogło, że różnią się one od siebie tak znacznie, że łatwo jest je rozróżnić. W praktyce jednak, dla osób niezwiązanych ze światem medycznym, takie proste to wcale być nie musi. Z tego właśnie powodu – aby nie pomylić raczej niegroźnej alergii skórnej z problemem zagrażającym życiu – w razie istnienia jakichś wątpliwości co do przyczyn zmian skórnych, najkorzystniej udać się po prostu do lekarza.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze