Zaloguj
Reklama

Alarm skórny - zmiany przednowotworowe

Depresja u kobiety
Fot. pantherstock
Depresja u kobiety
(4)

Zanim na skórze rozwinie się nowotwór, pojawiają się inne oznaki chorobowe, na bazie których powstają schorzenia nowotworowe. Niektóre schorzenia z jakich nowotwory skóry mogą sie rozwinąć to między innymi rogowacenie słoneczne, róg skóry, skóra pergaminowa lub barwnikowa, rogowacenie białe czy uszkodzenie skóry promieniami rentegenowskimi. Schorzenia te mają różne podłoże jednak możliwe jest ich leczenie i powstrzymanie dalszego rozwoju.

Reklama

Spis treści:

  1. Stan przednowotworowy
  2. Rogowacenie słoneczne
  3. Skóra pergaminowa
  4. Rogowacenie białe
  5. Późne uszkodzenie skóry promieniami rentgenowskimi

Stan przednowotworowy 

Przez stan przednowotworowy rozumie się stan chorobowy skóry, w stosunku do którego istnieje prawdopodobieństwo, że w procesie jego dalszego rozwoju oraz po dłuższym czasie, może przejść w chorobę nowotworową. Najczęściej rozwijającymi się w ten sposób nowotworami są nowotwory złośliwe, w tym najgroźniejszy dla człowieka i najbardziej złośliwy, rak kolczystoskmórkowy skóry.

Rogowacenie słoneczne 

Jednym ze stanów, rozpatrywanych w kategorii przednowotworowego stanu chorobowego jest rogowacenie słoneczne (starcze). Zmiany ujawniają się w postaci plam na skórze i są wynikiem przewlekłej ekspozycji na światło słoneczne. Jedne ziarna melaniny są puste, inne przeładowane pigmentem, a ich nierównomierny rozkład daje obraz plamistości na uszkodzonej słońcem skórze. Najczęściej można to zauważyć na twarzy, grzbiecie rąk, małżowinach usznych czy na wyłysiałej skórze głowy.

Innym stanem przednowotworowym jest róg skóry, który rozwija się na bazie istniejącej już brodawki zwykłej lub zrogowacenia słonecznego. Występuje w postaci nadmiernego rogowacenia skóry, zazwyczaj na rumieniowym podłożu i w swojej budowie przypomina róg. Najczęściej lokalizuje się na twarzy lub małżowinach usznych a widoczna zmiana jest podstawą do chirurgicznego usunięcie tkanki i poddania jej badaniu histopatologicznemu.

Skóra pergaminowa 

Skóra pergaminowa lub barwnikowa, jest chorobą o podłożu genetycznym, jednak również rozpatrywana jest pod kątem stanu przednowotworowego. Charakterystyczna dla tego schorzenia jest duża nadwrażliwość na światło oraz pstry wygląd skóry spowodowany zmianami barwnikowymi, piegami, odbarwieniami, przebarwieniami czy nawet zanikiem skóry. Najbardziej narażone na wystąpienie objawów są odsłonięte obszary skóry, takie jak ręce czy twarz.

Rogowacenie białe  

Rogowacenie białe, jest schorzeniem dotykającym w znacznej większości mężczyzn po 40stym roku życia. Jest efektem oddziaływania czynników szkodliwych, drażniących śluzówkę przewodu pokarmowego bądź przewlekłych urazów mechanicznych w jej obrębie. Może być również implikowane przez rozwój innych schorzeń, takich jak liszaj płaski, twardzinowy czy zanikowy. Charakterystyczne dla tego rogowacenia białego są białe zmleczenia o szorstkiej i nierównej powierzchni występujące głównie na śluzówce jamy ustnej oraz narządów płciowych.

Późne uszkodzenie skóry promieniami rentgenowskimi 

Późne uszkodzenie skóry promieniami rentgenowskimi również postrzega się jako stan przednowotworowy. Uszkodzenie to jest wynikiem przewlekłej ekspozycji na promienie rentgenowskie, stosowane w leczeniu innych schorzeń nowotworowych a w obrazie klinicznym charakterystyczne są plamiste odbarwienia i przebarwienia, stwardnienie skóry oraz tkanki podskórnej jak również zrogowacenia w okolicach pośladków oraz brzucha.

Wyżej wymieniono niektóre ze schorzeń, które rozpatrywane są pod kątem stanów chorobowych przednowotworowych. Każde z nich wymaga specjalistycznej konsultacji oraz podjęcia odpowiedniego leczenia jak również kontroli, pod kątem rozwoju nowotworu.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • „Stany przednowotworowe” [w:] „Dermatologia. Podręcznik dla studentów kosmetologii.” Danuta Nowicka, Wrocław 2010

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze