Zaloguj
Reklama

Zakażenie wirusem HIV a utrata włosów: czy coś je łączy?

Zakażenie wirusem HIV a utrata włosów: czy coś je łączy?
Fot. medforum
(0)

Niektórzy pacjenci zakażeni wirusem HIV skarżą się na to, że dochodzi u nich do zwiększonej utraty włosów lub na to, że ich włosy stają się znacznie cieńsze niż przed zachorowaniem. Prawda jest jednak taka, że sama infekcja wirusem rzadko jest przyczyną wymienionych wyżej dolegliwości – zdecydowanie bardziej prawdopodobne jest to, że do utraty włosów przyczynią się powiązane z zakażeniem wirusem HIV zaburzenia. O jakich problemach dokładnie mowa?

Reklama

Zakażenia wirusem HIV – pomimo tego, że świadomość o zagrożeniu tym problemem jest obecnie wśród społeczeństwa już tak naprawdę bardzo duża – nadal są niestety bardzo częstym problemem. Spowodowane tą infekcją zaburzenia odporności są podstawowym związaną z nią nieprawidłowością, pacjenci zakażeni wirusem HIV skarżą się jednak na przeróżne objawy – jedną z ich skarg bywa zwiększona utrata włosów.

Prawda jest ogólnie taka, że łysienie rzadko jest spowodowane przez samo tylko zakażenie wirusem HIV. Zdecydowanie częściej problem ten pojawia się jako konsekwencja różnych problemów, które mogą współistnieć u chorych zarażonych tymże drobnoustrojem. Wspomnieć tutaj można o chorobach przenoszonych drogą płciową – nierzadko osoby, które są zakażone wirusem HIV, cierpią również i na któreś z tychże schorzeń (przykładowo jednym z objawów kiły może być właśnie wypadanie włosów).

Pacjenci, którzy zmagają się z infekcją wirusem HIV i jednocześnie zauważają u siebie zwiększoną utratę włosów, powinni przebyć podstawowe badania laboratoryjne. Jedną bowiem z możliwych, a jednocześnie odwracalnych przyczyn łysienia może być chociażby niedokrwistość z niedoboru żelaza. Korzystne jest również wykonanie oznaczeń poziomów hormonów tarczycy – niedoczynność tego narządu również bywa powodem, przez który chorzy nadmiernie tracą włosy.

Zdarza się, że u pacjenta z HIV wypadanie włosów to skutek uboczny zażywanych przez niego leków. Rzadko jednak wynika to ze stosowania preparatów antyretrowirusowych. Chorzy z HIV mają jednak ogólnie osłabioną odporność i zwyczajnie częściej pojawiają się u nich przeróżne infekcje – jedną z nich może być opryszczka. Problem ten bywa leczony z użyciem acyklowiru i tenże lek wśród swoich działań niepożądanych ma właśnie wypadanie włosów.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze