Zaloguj
Reklama

Spożycie kofeiny a efekt terapeutyczny metotreksatu w łuszczycy.

Autorzy: Swanson DL, Barnes SA, Mengden Koon SJ, El-Azhary RA
Spożycie kofeiny a efekt terapeutyczny metotreksatu w łuszczycy.
Fot. medforum
(0)

Metotreksat jest lekiem często stosowanym w ciężkich postaciach łuszczycy. Dawka leku potrzebna do uzyskania satysfakcjonującego efektu klinicznego może znacznie różnić się u różnych pacjentów z łuszczycą. Ostatnio w badaniach klinicznych i na modelach zwierzęcych wykazano, że spożycie kofeiny może zmniejszać skuteczność leczenia metoreksatem u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Reklama
W pracy zbadano wpływ spożycia kofeiny na skuteczność leczenia łuszczycy metotreksatem. Do 150 chorych z łuszczycą leczonych metotreksatem rozesłano ankietę pozwalającą na oszacowanie dziennego spożycia kofeiny. Wypełnioną ankietę odesłały 64 osoby . Nie stwierdzono istotnej statystycznie korelacji między spożyciem kofeiny a dawką metotreksatu kontrolującą zmiany skórne i stawowe u badanych osób.
 
Świadczy to o prawdopodobnym braku wpływu kofeiny na terapeutyczny efet metotreksatu w łuszczycy, co nie wyklucza takiego wpływu w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów i innych przewlekłych chorób zapalnych.
Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Int J Dermatol. 2007 Feb;46(2):157-9.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze