Zaloguj
Reklama

Ryzyko raka skóry a wytwarzanie przez nią witaminy D

Ryzyko raka skóry a wytwarzanie przez nią witaminy D
Fot. iStock
(0)

Wyniki najnowszych badań dowodzą potrzeby wyważenia pomiędzy ryzykiem raka skóry związanym z promieniowaniem UVA a koniecznością dopuszczenia do skóry dobroczynnego promieniowania UVB.

Reklama

Powszechnie wiadomo, że światło widzialne i ultrafiolet to główna przyczyna raka skóry. Z drugiej strony wystawienie na promieniowanie słoneczne powoduje produkcję witaminy D, która pomaga w zapobieganiu wielu wewnętrznym nowotworom i być może innym chorobom.
Richard Setlow, Starszy Honorowy Biofizyk w Brookhaven, i współpracownicy użyli pionowo umieszczonego cylindra do symualcji wpływu promieniowania słonecznego na zdrowie ludzi żyjących w różnych szerokościach geograficznych. Stwierdzili oni występowanie znacznych różnic w produkcji witaminy D. Okazało się ponadto, że w populacjach żyjących bliżej równika ludzie rzadziej umierali na nowotwory narządów wewnętrznych. Ponieważ za powstawanie czerniaka jest odpowiedzialne promieniowanie UVA, a za produkcję witaminy D - UVB, badacze sugerują potrzebę zaprojektowania filtrów przeciwsłonecznych nowej generacji, które chroniłyby skórę przed UVA przy jednoczesnym przepuszczaniu UVB.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze