Zaloguj
Reklama

Praktyczne porady dla chorych na łuszczycę

Autorzy: dr n.med. Anna Pura-Rynasiewicz
Praktyczne porady dla chorych na łuszczycę
Fot. Pantherstock
(5)

Łuszczyca jest jedną z najczęstszych chorób skóry. Unikanie czynników wyzwalających oraz odpowiednia pielęgnacja pacjenta sprzyjają leczeniu i wydłużają czas remisji choroby.

Reklama
 1. Jakie czynniki mogą wpływać na pogorszenie zmian skórnych u pacjentów z łuszczycą?
  1. Urazy – uraz mechaniczny czy termiczny (skaleczenie, zabieg operacyjny, oparzenie) może być czynnikiem wyzwalającym powstanie pierwszego ogniska łuszczycowego
  2. Infekcje – głównie paciorkowcowe, mogą wywoływać uogólniony wysiew drobnych zmian grudkowych
  3. Alkohol – nadmierne i częste spożywanie alkoholu utrudnia leczenie i może powodować pogorszenie choroby
  4. Stres – jest częstą przyczyną zarówno pierwszego, jak i kolejnych wysiewów łuszczycy
  5. Leki – udowodniono niekorzystny wpływ stosowania niektórych leków na pogorszenie zmian łuszczycowych. Należą do nich glikokortykosteroidy, lit, leki przeciwmalaryczne, beta-blokery, blokery kanału wapniowego, niesterydowe leki przeciwzapalne.
  6. Czynniki hormonalne – zaostrzenie łuszczycy może wystąpić w okresie zmian hormonalnych pokwitania, ciąży i menopauzy 
 2. Czy dieta ma wpływ na przebieg łuszczycy?

Nie wiadomo, jakie pokarmy sprzyjają leczeniu łuszczycy, wydaje się jednak, że spożywanie większej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli tłuszczy roślinnych i ryb, wpływa korzystnie na płaszcz lipidowy na powierzchni skóry, co zapobiega w pewnym stopniu łuszczeniu się i suchości skóry. Stwierdzano również pozytywny wpływ głodówki leczniczej na wydłużenie okresu ustąpienia choroby.

 1. Czy słońce wpływa korzystnie na zmiany łuszczycowe?

Najczęściej tak. W okresie letnim łuszczyca z reguły ulega poprawie, często stosujemy w terapii łuszczycy światłolecznictwo, ale należy również pamiętać o możliwości zaostrzenia pod wpływem słońca.

 1. Jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja pacjenta z łuszczycą?

Odpowiednia pielęgnacja skóry przyspiesza proces leczenia i przedłuża okresy remisji. Na co dzień warto używać emolientów, czyli substancji o działaniu nawilżajaco-zmiękczająco-natłuszczającym, które mają delikatne działanie łagodzące i przeciwświądowe. Dotyczy to zarówno preparatów myjących, jak również kremów i balsamów do ciała. Natłuszczanie skóry jest szczególnie istotne w przypadku leczenia retinoidami i światłem Na ogniska łuszczycowe można stosować preparaty zawierające mocznik i kwas salicylowy, gdyż działają one złuszczająco. Warto też stosować 2-3 razy w tygodniu kąpiele solankowe, stosując proporcje ok. 7 kg soli szarej na ok. 100 litrów wody.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze