Zaloguj
Reklama

Palenie może zwiększać ryzyko zachorowania na łuszczycę.

Autorzy: Piotr Kurzac
Palenie może zwiększać ryzyko zachorowania na łuszczycę.
Fot. Pantherstock
(0)

Zarówno aktualne palenie jak i palenie w przeszłości połączone z nagromadzeniem jego skutków może przyczyniać się do wystąpienia łuszczycy. Do takiego wniosku doszli badacze z Massachusetts General Hospital, Wydziału Medycznego Uniwersytetu Harvard w Bostonie i ich współpracownicy badający pielęgniarki. Wyniki ich prospektywnych analiz opublikowano w listopadowym numerze „American Journal of Medicine”.

Reklama

W latach 1991-2005 przebadano ponad 78,5 tys. pielęgniarek pod kątem związku palenia, jego intensywności, przerw czy też całkowitego zaprzestania oraz tzw. biernego palenia, ze zgłoszoną przez badane i potwierdzoną w badaniu lekarskim łuszczycą. W trakcie tego okresu badawczego wykryto 887 zachorowań na łuszczycę. W porównaniu z kobietami które nigdy nie paliły, współczynnik wieloczynnikowego względnego ryzyka zachorowania przez aktywne palaczki wynosił 1,78, tj. prawdopodobieństwo było o 78% wyższe, a u byłych palaczek 1,37 czyli 37%. Wśród osób, które rzuciły palenie ryzyko zachorowania spadało do poziomu ryzyka nigdy nie palących dopiero po 20 latach od zaprzestania palenia. Ryzyko było również większe, gdy badane były poddawane działaniu dymu tytoniowego w okresie prenatalnym i dziecięcym.
Ograniczeniem tych badań był niedobór klinicznie potwierdzonych przypadków zachorowań oraz zawężenie grupy badawczej do dyplomowanych pielęgniarek rasy białej bez łuszczycy w wywiadzie.
Na podstawie uzyskanych wyników badacze sformułowali hipotezę, że jednym z czynników sprzyjających rozwojowi łuszczycy wynikającej wszak z zaburzeń funkcjonowania układu immunologicznego, może być oddziaływanie niektórych substancji zawartych w dymie tytoniowym na tenże układ.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze