Zaloguj
Reklama

Czy lekarz przeprowadzający zabiegi dermatochirurgiczne powinien chronić oczy?

Autorzy: dr n.med. Beata Młynarczyk
Czy lekarz przeprowadzający zabiegi dermatochirurgiczne powinien chronić oczy?
Fot. ojoimages
(0)

Kontakt spojówek z krwią operowanego pacjenta grozi przeniesieniem wielu groźnych infekcji w tym wirusowego zapalenia wątroby typu B i C oraz zakażenia HIV.

Reklama

Wielu dermatochirurgów ocenia ryzyko kontaktu twarzy i oczu z krwią podczas operacji jako niewielkie i nie widzi potrzeby noszenia masek z wizjerami zabezpieczającymi oczy lub okularów ochronnych.

W pracy zbadano 100 zabiegów dermatochirurgicznych Lekarze operujący i asystujący nosili maski z przezroczystą plastikową osłoną na oczy. Po zabiegu maski były umieszczane w kopertach z opisem zabiegu. Ślady krwi na plastikowych wizjerach były oceniane za pomocą szkła powiększającego. Plamy w kolorze nie odpowiadającym krwi ignorowano. Badanie wykazało kontakt osłon na oczy z krwią u 33% operujących i 15% asystujących lekarzy.

U dermatochirurgów używających dwubiegunowych urządzeń do elektrokoagulacji ryzyko kontaktu okolicy oczu z krwią było wyższe niż w przypadku urządzeń jednobiegunowych i wynosiło 47%. Zakres zabiegu dermatochirurgicznego i status lekarza operującego nie miały znaczącego wpływu na ryzyko kontaktu z krwią.

Ankieta przeprowadzana wśród brytyjskich dermatochirurgów wykazała że większość z nich zauważyło kontakt twarzy z krwią zaledwie w 1% lub mniej przeprowadzanych zabiegów. Tylko ok. 30% ankietowanych lekarzy nosi ochronne maski z plastikowymi wizjerami (w Polsce może być to jeszcze mniejszy odsetek).

Wyniki przeprowadzonych badań wskazują że kontakt twarzy i oczu z krwią pacjenta podczas nawet drobnych zabiegów dermatochirurgicznych jest częstszy niż można przypuszczać i należy zwrócić większą uwagę na ochronę przed potencjalnym zakażeniem.

 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • A.J. Birnie, K.S. Thomas, S. Varma (2007)
    Should eye protection be worn during dermatological surgery: prospective observational study British Journal of Dermatology 156 (6), 1258–1262.

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze