Zaloguj
Reklama

Alergia na lakiery do paznokci

Alergia na lakiery do paznokci
Fot. ojoimages
(0)

Nie od dziś wiadomo, że kobiety lubią ładnie wyglądać. Elegancko pomalowane paznokcie są tego nierozłącznym elementem. Niestety u niektórych kobiet może występować nadwrażliwość na jeden lub więcej składników lakieru do paznokci.

Reklama

Może to prowadzić do powstania alergicznego kontaktowego zapalenia skóry lub kontaktowego zapalenia skóry z podrażnienia. Objawy alergii nie obejmują tylko skóry wokół paznokci, ale również na obszarach, które są często dotykane.

Szczególnie narażone są okolice oczu. Najczęstszymi objawami są zaczerwienienia oraz pęcherzyki w miejscu kontaktu z alergenem. Przeważnie objawy pojawiają się po kontakcie z mokrym lakierem, istnieją jednak przypadki alergii na suchy lakier. Najczęściej alergizuje żywica żywica tolueno-sulfoamido-formaldehydowa używana do zapewnienia dobrej przyczepności lakieru.

Badania wykazały, że sam formaldehyd zawarty w lakierze nie powoduje alergii. Innymi składnikami lakierów są nitroceluloza, która przyśpiesza schnięcie, ftalany oraz szereg rozpuszczalników takich jak aceton, octan butylu, toluen lub alkohol izopropylowy. W przypadku alergii na jakąkolwiek z tych substancji należy dokładnie sprawdzać skład lakierów celem uniknięcia alergenu.

W przypadku wystąpienia niepożądanej reakcji lakier należy jak najszybciej zmyć a ręce umyć łagodnym mydłem.

Reklama
(0)
Komentarze