użytkowników online: 4052

Ukąszenie przez kleszcza

Kleszcz należy do roztoczy – drobnych stawonogów odżywiających się krwią. Przyczepia się do skóry, zazwyczaj bezboleśnie za pomocą silnych zębów. Kleszcze mogą być nosicielami dwóch chorób groźnych dla człowieka - wirusowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu oraz bakteryjnej boreliozy.

Leczenie - kiedy udać się do lekarza

Skonsultuj się z lekarzem gdy Twoje dziecko zostanie ugryzione przez kleszcza i nie został on usunięty w całości lub gdy po pewnym czasie od ugryzienia pojawiły się jakiekolwiek niepokojące objawy. Zwykle konieczne jest leczenie antybiotykiem. Aby zapobiec rozwojowi boreliozy należy bezwzględnie przestrzegać zalecenia podawania antybiotyku przez okres co najmniej 14-21 dni.

Pierwsza pomoc - leczenie domowe

Kleszcza widocznego na skórze należy usunąć delikatnie szczypczykami, zwracając uwagę, aby nie pozostała część gębowa. Według niektórych poradników najlepiej zrobić to ruchem lekko okrężnym, przeciwnym do wskazówek zegara. Miejsce następnie zdezynfekować roztworem alkoholu. Odpadnięcie kleszcza lub łatwe jego usunięcie wspomaga pokrycie go żółtą wazeliną lub inną gęstą masą (może być margaryna), ale metoda ta jest kontrowersyjna ponieważ kleszcz dusząc się pod grubą warstwą tłuszczu wydala na zewnątrz zawartość swojego przewodu pokarmowego.

Jeżeli kleszcz jest nosicielem krętka Borrelia, skutkiem może być zwiększone ryzyko zakażenia się dziecka, ponieważ Borrelia bytuje właśnie w przewodzie pokarmowym kleszczy.

Porada z portalu ForumPediatryczne.pl
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Przeglądaj porady alfabetycznie

A Ą B C Ć D E Ę F G H I J K L Ł M N Ń O Ó P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż 

Komentarze do porad

 

Ankieta

 

Różyczka - to choroba o jakiej etiologii?

Konkurs na forum
Konkurs tematyczny