Zaloguj
Reklama

Nadmierne owłosienie u kobiet

Nadmierne owłosienie u kobiet
Fot. panthermedia
(4)
Reklama

Jest to nadmierne owłosienie okolic ciała typowych dla mężczyzn występujące u kobiety.

Nadmierne owłosienie u kobiet - Objawy i przebieg

O nadmiernym przyroście włosów u kobiety mówimy wówczas, gdy pojawia się ono w miejscach dla niej nietypowych. Zlokalizowany jest w miejscach typowych dla mężczyzn. Najczęściej są to takie okolice ciała jak twarz, ramiona, klatka piersiowa.
 
Niewątpliwie stanowi to dla kobiety ogromny problem estetyczny, mogący wpływać na zachwianie jej psychiki. Nadmierne owłosienie może być wywołane zarówno występowaniem zaburzeń hormonalnych związanych z nadmiernym wytwarzaniem hormonów męskich (androgenów) jak też zbyt dużą wrażliwością mieszków włosowych na działanie tych hormonów.
 
Zdarza się, iż nadmierne owłosienie występuje rodzinnie, a także jest skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków. Czasami nadmierne owłosienie zdarza się u kobiet w ciąży a wywołane jest zaburzeniami hormonalnymi. Do tej dolegliwości większą skłonność mają kobiety z ciemną karnacją.

Nadmierne owłosienie u kobiet - Kiedy udać się do lekarza

Jeżeli kobieta zauważy, iż zaczynają pojawiać się włosy w miejscach, w których być nie powinny, nie jest to jeszcze powód do zmartwienia. Niepokojące staje się jednak wtedy, gdy przyrost włosów jest szybki i zaczyna pokrywać coraz więcej nietypowych dla kobiety miejsc np. brzuch, plecy. Może to już być objaw chorobowy, zwany hirsutyzmem, towarzyszący wielu chorobom jak np. zespół policystycznych jajników, choroba Cushinga. Gdy dołączą się jeszcze inne objawy jak np. zaburzenia miesiączkowania, niepłodność i inne, nadmierne owłosienie przestaje już być tylko problemem kosmetycznym, ale również zdrowotnym i konieczna staje się wizyta u lekarza, celem określenia przyczyn występowania tego nieprawidłowego owłosienia. Po ustaleniu przyczyny, lekarz podejmie odpowiednie leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne w zależności od diagnozy.

Nadmierne owłosienie u kobiet - Leczenie

Walka z nadmiernym owłosieniem jest bardzo trudna i uciążliwa. Dobre efekty dają proste zabiegi kosmetyczne, które można wykonać samemu w domu tj. depilacja za pomocą różnego rodzaju kremów dostępnych w sklepach kosmetycznych, czy też w aptekach, jak również golenie.
 
U kobiet z ciemnymi włosami można włosy rozjaśnić, co znacznie zmniejszy ich widoczność. Zakłady kosmetyczne oferują także zabiegi laserowego usuwania włosów (fotoepilacja) czy też za pomocą elektrolizy. Należy pamiętać, że usuwanie włosów za pomocą woskowania czy wyrywania, szczególnie, gdy dokonane jest niefachowo, może dojść do stanów zapalnych mieszków włosowych powodując w następstwie powstanie bardzo brzydkich blizn.
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze