Serwisy Medforum
Reklama

Język geograficzny

Język geograficzny
Fot. ojoimages
(4)

Wprowadzenie do porady

Język geograficzny to zmiany widoczne na języku, polegające na występowaniu nieregularnych jasnych (obłożonych białymi złogami) i czerwonych pól. Powoduje to upodobnienie powierzchni języka do wyglądu mapy (stąd nazwa).

Porada składa się z:

Objawy i przebieg

Zmiany na języku, opisywane jako język geograficzny, mogą być związane z zakażeniem grzybiczym. Według niektórych lekarzy zmiany te występują częściej u dzieci alergicznych. U wielu pacjentów przyczyna powstawania języka geograficznego jest nieznana. Zmiany często znikają całkowicie i po pewnym czasie pojawiają się ponownie.

(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Bibliografia:

"Diagnostyka różnicowa w pediatrii" Hertl M. (red.) Wydawnictwo Medyczne, Warszawa 1993, s. 317.

Reklama

Komentarze

  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
 • Komentarze do: Język geograficzny
  08-07-2015 20:06:46

  Język geograficzny może mieć związek z chorobą tarczycy lub niedoborem witaminy B

 • Komentarze do: Język geograficzny
  18-04-2015 21:51:18

  Przeczytaj komentowaną treść: Język geograficzny

  Przez jakiś czas (trwało to około roku) posiadałam wyżej wymienione objawy, tzn pojawiała się niewielka ranka która w ciągu kilku dni stopniowo stawała się bardziej rozległa i pojawiało się wgłębienie na czubku języka które następnie goiło się i po kilku dniach zabawa zaczynała się od nowa. W końcu- eureka- naszła mnie myśl, że często przed występującymi objawami budząc się czułam dużą suchość w ustach, więc postanowiłam od tego czasu, nawet w ciagu nocy zwilzac usta wodą mineralną a takze stawiam obok łóżka garnek z wrzątkiem który nawilza powietrze. Od tego czasu minelo jak ręką odjął

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/380147_dziecko_sniadanie_mleko_usmiech_jedzenie_posilek_ojoimages_cr-W300H200.jpgFot. ojoimagesMieszanki mlekozastępcze u dziecka z...
Hydrolizaty serwatkowe o wysokim stopniu hydrolizy to grupa...