Serwisy Medforum

Reklama

Forum: Dermatologia - grupa dla rodziny i pacjenta

(3)

Dermatologia - grupa dla rodziny i pacjenta

Temat: schodzące paznokcie u 4-latka (31)

• 30-07-2009 21:20:00

Witam serdecznie

U mojej córci 4-letniej zauważyłam, że schodzi jej paznokieć u rączki. Myślałam, że gdzieś sie uderzyła. Ale zauważyłam, że u drugiej ręki też to się zaczyna. Teraz też schodzą jej paznokcie u nóżek. Czy ktoś spotkał się z podobnym przypadkiem. Co to może być?

Ostatnia edycja: 30-07-2009 21:20:00
  • 31-08-2009 14:07:00

mojemu dziecku jest to samo

Ostatnia edycja: 31-08-2009 14:07:00
  • 31-08-2009 14:10:00

moj syn ma 7 lat i najpierw zaczely schodzic mu paznokcie u nogi a potem 2 na rece i tez nie mam pojecia dlaczego mimo ze sie nie uderzyl ciekawe czy to nie jakas grzybica

Ostatnia edycja: 31-08-2009 14:10:00
  • 31-08-2009 14:49:00

To prawdopodobnie grzybica paznokci.

Ostatnia edycja: 31-08-2009 14:49:00
  • 31-08-2009 14:54:00

Jest to najprawdopodobniej grzybica paznokci.

Zmiany częściej dotyczą paznokci stóp niż paznokci rąk. Zakażenie obejmuje na ogół kilka płytek paznokciowych stóp, a szczególnie częstym obrazem jest zajęcie paznokcia palucha.

Zakażony paznokieć traci swe różowe zabarwienie, ulega pobruzdowaniu i łatwo się kruszy. Naskórek pod zgrubiałym i popękanym brzegiem płytki ulega nadmiernemu rogowaceniu. Te zmiany mogą się utrzymywać długo i stanowią dla chorego dokuczliwe utrudnienie w codziennym życiu, a dla jego otoczenia źródło zakażenia pośredniego lub bezpośredniego.

Ze względu na mechanizm zakażenia (sposób infekcji grzyba) oraz związany z tym obraz kliniczny obecnie wyodrębnia się pięć typów grzybicy paznokci. Mogą one współwystępować na różnych paznokciach u danego chorego lub współistnieć nawet w obrębie jednej płytki paznokciowej. Wyróżnienie typów zakażenia grzybiczego płytek paznokciowych odnosi się do infekcji dermatofitami, grzybami drożdżo - podobnymi i grzybami pleśniowymi.

Grzybica paznokci zakaża najczęściej dorosłych. U osób starszych ok. 80% infekcji dotyczy paznokci stóp, zwłaszcza dużego palucha. Jednoczesne występowanie grzybicy paznokci stóp i rąk jest spotykane rzadziej.

Rodzaje grzybic paznokci:

Dalsza i boczna podpaznokciowa onychomikoza

Ten typ grzybicy paznokci uznawany jest za najczęstszy. Grzyby atakują paznokcie od strony dalszej (wolny brzeg płytki paznokciowej) i (lub) bocznych wałów paznokciowych. Wnikają poprzez hyponychlum i zajmują w pierwszej kolejności łożysko paznokcia. W wyniku tego dochodzi do odczynu ze strony łożyska, jego nadmiernego rogowacenia i unoszenia dystalnej części płytki paznokciowej. Sama płytka paznokciowa zostaje objęta zakażeniem przechodzącym z łożyska. Zmieniony paznokieć ma żółtawobrązowe zabarwienie, jest kruchy, ma nierówny wolny brzeg i odstaje od łożyska, uniesiony przez rogowaciejące podpaznokciowe masy. Grzybica obserwowana jest częściej w obrębie paznokci rąk. Może występować jako postać pierwotna i wtórna. Postać pierwotna występuje rzadko i wywoływana jest zwykle przez rubrum. Postać wtórna, wywoływana grzybami drożdżopodobnymi, związana jest często z urazem, cukrzycą, chorobą Raynauda, chorobami o podłożu autoimmunologicznym i zaburzeniami hormonalnymi. Poprzedzona jest zwykle zapaleniem wałów paznokciowych (paronychia).

Bliższa podpaznokciowa onychomikoza

Grzyby niszczą eponychium i wnikają do macierzy paznokcia od strony proksymalnej. W kolejnej fazie zajmowana jest płytka paznokciowa. Początkowo dochodzi do zmleczenia (zbielenia) bliższej części paznokcia. W tym okresie jest to jedynie zmiana zabarwienia. W późniejszym czasie dochodzi do niszczenia paznokcia z wykruszaniem jego bliższej części i odsłanianiem rogowaciejącego łożyska. Ten typ grzybicy częściej obserwuje się na paznokciach rąk niż stóp. Rozwija się szczególnie często u osób immunosupresorowanych, np. biorców przeszczepów nerek.

Powierzchowna onychomikoza

Grzyby atakują płytkę paznokciową od strony jej powierzchni. Ponieważ na tej drodze zakażenia grzyby napotykają znaczny opór w postaci keratyny, nie dochodzi do zmian dystroficznych. Jedynym zauważalnym objawem klinicznym jest pojawienie się zmiany zabarwienia paznokcia. Mogą być to małe plamkowe ogniska lub zmieniona barwa może obejmować cały paznokieć. Wyróżnia się dwie odmiany powierzchownej grzybicy paznokci:

białą powierzchowną onychomikozę - białe plamy,

czarną powierzchowną onychomikozę - czarne plamy.

Biała powierzchowna onychomikozą jest znacznie częstsza, czarne zabarwienie pojawia się wyjątkowo rzadko, może być wynikiem zakażenia wywołanego np. przez Trichophyton rubrum var. nigri***.

Wewnątrzpłytkowa onychomikoza

Ten typ grzybicy wyodrębniono stosunkowo niedawno, w 1998 roku, kiedy to dokonano nowelizacji uprzednio istniejącej klasyfikacji. Grzyby wnikają bezpośrednio do płytki paznokciowej od wolnego jej brzegu, bez wcześniejszego zajmowania łożyska. Brak rogowacenia podpaznokciowego oraz onycholizy jest istotnym elementem różnicującym ten typ grzybicy od dalszej i bliższej podpaznokciowej onychomikozy. W obrazie klinicznym stwierdza się nierówną powierzchnię płytki paznokciowej z bardzo charakterystycznym blaszkowatym złuszczaniem. Paznokieć traci połysk, staje się matowy, niekiedy pojawiają się nieznaczne zmleczenia.

Całkowita dystroficzna onychomikoza

Grzybica ta rozwija się niezależnie od mechanizmu wnikania grzybów do płytki paznokciowej. Jest ona wyrazem bardzo zaawansowanego procesu, który początkowo może być wspomnianymi powyżej typami, najczęściej dalszą i boczną podpaznokciową onychomikozą czy bliższą podpaznokciową onychomikozą. Cała płytka paznokciowa staje się matowa, przebarwiona na kolor żółtawobrązowy. Dochodzi do zmian dystroficznych, wykruszenia się płytki paznokciowej i nasilonego rogowacenia podpaznokciowego. Paznokieć jest hiperkeratotyczny, na ogół z cofniętym (wykruszonym) dalszym brzegiem.

Ostatnia edycja: 31-08-2009 14:54:00
  • 26-08-2010 22:22:24

Moj synek ma dokladnie tak samo... Zaczelo sie od macierzy paznokcia u stopy, porem dlonie... Bylam z nim u dermatologa i okazalo sie ze to wcale nie grzybica czy luszczyca tylko skutek kuracji antybiotykowej ( maly ma 5 lat i odkad poszedl do przedszkola caly czs choruje wiec srednio raz w miesiacu mial podawany antybiotyk). Synek dostal preparat witaminowy i specjalna masc. Po ok. 3 tygodn. paznokcie zeszly a nowe wcale nie sa zdeformowane i nie wygladaja na "chore".

• 14-09-2010 20:57:19

Mój syn ma podobny problem paznokcie u nóg i rąk schodzą mu za nimi pojawiają się nowe ale trochę zniekształcone. Byłam u dermatologa, zrobiłam badania na obecność grzyba. Okazało się że to nie grzybica więc lekarz powiedział że to brak witamin i złe odżywianie. Myślę że to by mogło się zgadzać bo nie lubi i nie je ani warzyw ani owoców. Ale mimo to dalej się martwię. Syn ma 9 lat nigdy nie jadł owoców i warzyw i nie było takich problemów. Co pewien czas robię mu badania krwi i nigdy nie miał nawet anemii. Czy to aby na pewno dobra diagnoza ?

• 20-09-2010 08:54:38

moj syn ma 2 lata i zaczeło sie od wskazujacego palca ale przeszlo na nastepne rowniez u stop. brak witamin wydaje mi sie malo prawdopodobny gdyz maly wyglada bardzo dobrze, lubi prawie wszystkie warzywa i jada je co najmniej 2-3 razy dziennie, owoce mniej za to lubi soki. antybiotyku nie bral nigdy. wiec to grzybica?? proszę o radę, czy mozna to zwalczyc domowym sposobem?

• 27-10-2010 23:03:22

Moja trzyletnia córcia ma to samo i u rączek i nóżek schądzą jej paznokcie.Tylko u nas zaczęło się troszkę inaczej-jakieś 2 miesiące temu mała dostała wysypki czerwonej na stópkach,takiej że kąpać jej nie mogłam bo ją piekło.Lekarz stwierdził, że samo przejdzie,żeby się nie martwić.Póżniej zaczęła jej schodzić skóra ze stópek i paluszków u rąk.To się skonczyło i teraz zauważyłam te paznokcie!?
    Co za diabelstwo się dziecku przypałętało????
    Jutro znów idę do lekarza

• 28-10-2010 17:37:26

U mojego 3,5 letniego syn jest to samo.Najpierw miał wysypkę lekarz stwierdził uczulenie które po kilku dniach zniknęło,potem zaczęła schodzić skóra najpierw z rąk,a potem z nóżek,teraz zaczynają mu schodzić paznokcie.Nie wiem co z tym zrobić ani gdzie się z nim udać.

Zobacz inne dyskusje

• mydoom
    Witam borykamy się z narzeczoną z dziwną wysypką która występuje...
  • Witam mam problem z bardzo suchą, skłonną do podrażnień...
  • x3happyend
    Witam. Od kilku dni swędzi mnie skóra. Najbardziej na rękach, plecach,...
  • wiolka5710
    Witam mam taki problem. Wczoraj rano sie obudziłam z czerwona plamką...
  • Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/twarz_pryszcz_panthermedia_a29161607-W300H200.jpgFot. PantherstockNietypowe postacie trądziku różowatego
    Trądzik różowaty często występuje dziedzicznie. Objawy...
    Twoja sugestia