Zaloguj
Reklama

Pielęgnacja

Podstawowym zadaniem skóry jest ochrona mechaniczna organizmu, skóra bierze także udział w wymianie gazowej i termoregulacji organizmu. Odpowiednia pielęgnacja skóry ma wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie. Powinniśmy zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry. Do pielęgnacji skóry używa się kremów, olejków, maści, maseczek, balsamów. Należy pamiętać, aby nie wysuszać skóry, nie bez znaczenia jest to jaki stosujemy balsam do ciała, można stosować także peeling skóry.

Podstawowe schorzenia i choroby skóry (dermatozy) to bielactwo, trądzik, brodawki i brodawczaki.  Osobną grupą schorzeń skóry są nowotwory skóry, w tym czerniak. Do kolejnych schorzeń należy zaliczyć łojotokowe zapalnie skóry, którego objawem jest wzmożone wydzielanie łoju. Łupież jest przewlekłą i uciążliwą chorobą skóry, powoduje łuszczenie się skóry głowy.  Łuszczyca (w tym łuszczyca krostkowa) jest również jedną z najczęstszych chorób skóry. Grzybica skóry spowodowana jest przez grzyby, występuję często u osób, które mają obniżoną odporność organizmu. Jedną z częstszych chorób skory jest również półpasiec, który jest zakaźną chorobą wirusową. Jest jeszcze szereg chorób i schorzeń, których nie należy lekceważyć. Do tej grupy zaliczają się między innymi włókniak, liszaj płaski, rumień zakaźny, nużeń czy mięczak zakaźny.

Atopowe zapalenie skóry (AZS)

AZS nazywany inaczej egzemą, także świerzbiączką jest uciążliwą chorobą atopową skóry. Atopowe zapalenie skóry jest zaliczane jako choroba psychosomatyczna. AZS ma charakter wrodzony (genetyczny), u niektórych pacjentów atopowe zapalenie skóry ustępuję w okresie dojrzewania, u około 60% pacjentów, wyprysk atopowy występuje przewlekle przez całe życie.

Oparzenia

Skóra jest narażona na promieniowanie UV. Szczególnie latem powinno stosować się filtry UV, aby zapobiec poparzeniom słonecznym.

Ochrona skóry przed słońcem jest ważna także jako profilaktyka przed nowotworami skóry, szczególnie czerniakami. Grupa chorób skóry ma bezpośredni związek z oparzeniami słonecznymi. Brak odpowiedniej ochrony skóry może doprowadzić do poparzeń, wypadania włosów, powstawania przebarwień na skórze. Szczególną ostrożność powinno zachować się w przypadku uczulenia na słońce, którego częstym objawem jest pojawienie się opuchlizny.  

Odmrożenia

Odmrożenie skóry następuję w wyniku oddziaływania niskiej temperatury na skórę. W wyniku odmrożenia dochodzi do uszkodzenia skóry i części ciała.  Stopień odmrożenia określa się w stopniach, są cztery stopnie odmrożenia. Pierwszy stopień jest najłatwiejszy w leczeniu, czwarty prowadzi do martwicy głębokiej w efekcie czwartego stopnia odmrożenia dochodzi często do samoistnej amputacji odmrożonej części ciała.

Przy podejrzeniu odmrożenia nie wolno gwałtownie ogrzewać odmrożonych miejsc ciała, każde podejrzenie odmrożenia powinien skonsultować lekarz.