Reklama:

Naczynka pod specjalnym nadzorem

Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Naczynka pod specjalnym nadzorem

shutterstock

Rodzina spędzająca wspólnie czas

Na dworze minusowa temperatura, więc skóra pali, piecze i czerwieni się bez opamiętania. Jeśli jednak po kilku chwilach w ciepłym otoczeniu rumień nie znika – uwaga! Być może problem to nie niska temperatura, a skóra naczynkowa, którą - zwłaszcza teraz - należy otoczyć szczególną troską.

Reklama:

Emocje, zmiana temperatur, zaburzenia hormonalne lub wrodzona wrażliwość – powodów pękających naczynek może być wiele. Wśród tych najbardziej popularnych wymienia się także alergie, nadciśnienie tętnicze, a nawet choroby układu pokarmowego. I tak jak przyczyn jest wiele, skutek jest tylko jeden – popękane naczynka. To nie tylko defekt estetyczny, ale i medyczny.

Rozszerzonych naczynek nie należy bagatelizować - nieleczone mogą poprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych skóry, takich jak np. trądzik różowaty, który wymaga długotrwałej i skomplikowanej terapii dermatologicznej. - Skłonności do powstawania tzw. ,,pajączków” są zapisane w genach. Zaczerwienienia nasilają też estrogeny, odpowiedzialne za osłabianie ścianek naczyń krwionośnych. To dlatego na cerę naczynkową skarżą się częściej kobiety niż mężczyźni –mówi dr Edyta Engländer z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej.

W DOMU. Profilaktyka przede wszystkim

Skórze skłonnej do czerwienienia się i nadreaktywnej nie da się całkowicie zapobiec. Można jednak skutecznie ograniczać czynniki, które nasilają ten proces. Na początek warto postawić na profilaktykę - unikać wysokich i bardzo niskich temperatur, sauny, gorących kąpieli, promieniowania UV, a także spożywania alkoholu i nadmiernego stresu.

Następny krok to odpowiednia pielęgnacja skóry, którą zapewnią kosmetyki o działaniu łagodzącym, które skutecznie ograniczają reakcje zapalne, zapobiegają powstawaniu zaczerwienienia oraz zmniejszają jego intensywność. – W dermoksometykach warto szukać rutyny, która zmniejsza kruchość i przepuszczalność naczyń włosowatych czy wyciągu z ruszczyka, który obkurcza i wzmacnia naczynia krwionośne. Ważne także, by kosmetyk nie zawierał parabenów i substancji zapachowych – wyjaśnia specjalista z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej. Postawmy też na kremy z filtrem UV, najlepiej SPF+50, które zabezpieczą skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

fot. ojoimages

Pamiętajmy też, że skóra naczynkowa jest podatna na mechaniczne uszkodzenia, dlatego podczas domowych zabiegów obchodźmy się z nią delikatnie - nie pocierajmy przesadnie wacikiem, nie naciskajmy miejsc chorobowych i unikajmy gruboziarnistych peelingów. Dietę można wspomóc doustnymi suplementami. Takie składniki jak diosmina, rutozyd, hesperydyna wpływają na elastyczność i szczelność naczyń krwionośnych, a w efekcie poprawiają wygląd cery.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Uroda

Kamyczek pod skórą
Dzień dobry, niedawno znalazłam na skórze ciemne przebarwienie, jakby coś było podejść spodem. Jednak nie dało się tego wycisnąć, ani to coś nie wystawało. Nacięłam w tym miejscu skórę, żeby się tego...
Krosta na palcu
Dziś zauważyłam taką krostkę na kciuku. Czy ktoś mógłby podpowiedzieć co to jest? Czy udać się z tym do dermatologa? Pozdrawiam
Czerwona kropka
Witam, od 4 dni mam taką kropkę na penisie, gdy ja dotykam jest twarda w środku, nie boli i nie przedskadza w życiu codziennym. Proszę o pomoc
Taka krosta na mosznie??
Co to jest? (Zdjecie jest powiekszone)czarna czy poprostu ciemna kostka na mosznie co to może być?
Co to jest
Miesiąc temu mi się to pojawiło może mi ktoś powiedzieć co to
CZERWONE NIEREGURALNE PLAMY NA DEKOLCIE (znikają i wracają)
Hej 23.03 będąc na szlaku w górach ( pogoda igła słońce, śnieg - miałam okazję się zgrzać ) odczuwałam ból połykając ślinę, sądziłam, że to przez brak wody, która nam się skończyła 40 min przed końce...
Reklama:
Reklama: