Serwisy Medforum

Reklama

Łuszczyca - objawy kliniczne i leczenie

Łuszczyca - objawy kliniczne i leczenie
Fot. ojoimages
(3)

Łuszczyca jest jedną z najczęstszych chorób skóry. Średnia częstość występowania w populacji oceniana jest na 1,5 – 2,5%, w równym odsetku u mężczyzn i kobiet.

Podstawą procesu chorobowego są przyspieszone podziały komórek naskórka. W patogenezie łuszczycy odgrywają rolę czynniki genetyczne, środowiskowe i immunologiczne. Wyróżniamy dwie postaci kliniczne łuszczycy skóry: zwyczajną i krostkową, a także łuszczycę stawową. Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, charakteryzująca się różną częstością nawrotów i długością remisji. Zaostrzenia często są powodowane przez czynniki wyzwalające takie, jak stres, infekcje, czy alkohol. Leczenie łuszczycy zależy od postaci klinicznej i nasilenia zmian, najczęściej jest to leczenie skojarzone łączące różne formy leczenia zewnętrznego z fototerapią lub preparatami ogólnymi.

Etiopatogeneza                      

Przyczyna łuszczycy nadal pozostaje nieznana. Niemniej jednak dotychczasowe badania dostarczyły wielu informacji dotyczących zmian zapalnych w skórze i naskórku, a także mechanizmów immunologicznych biorących udział w powstawaniu zmian łuszczycowych.

Podstawowym zjawiskiem występującym w łuszczycy jest znacznie przyspieszony cykl komórkowy keratynocytów warstwy podstawnej, co powoduje skrócenie czasu przejścia komórek z warstwy podstawnej do momentu złuszczania z 28 do ok. 5 – 7 dni. Pobudzone limfocyty T produkują cytokiny odpowiedzialne za powstawanie procesu zapalnego w naskórku.

Czynniki genetyczne

Ostatnie badania wykazały, że podatność na łuszczycę determinowana jest przez wiele genów. Wiadomo, że łuszczyca występuje częściej u bliskich krewnych pacjentów, którzy zachorowali przed 40 rż. Biorąc pod uwagę wiek wystąpienia pierwszych objawów choroby, wyróżniono dwa typy łuszczycy:

Typ I charakteryzuje się wczesnym początkiem, przed 40 rż., ze szczytem zachorowań w 18-22 rż, częstszym występowaniem łuszczycy u innych członków rodziny i na ogół cięższym przebiegiem.

Typ II ujawnia się w późniejszym wieku (szczyt zachorowań przypada na szóstą dekadę życia), ma z reguły lżejszy przebieg, ale większe prawdopodobieństwo zajęcia stawów i paznokci, rzadziej stwierdza się występowanie rodzinne.

 

Charakterystyka I i II typu łuszczycy

 

Cecha

 

Typ I

Typ II

Początek choroby

< 20 rż

> 50 rż

Wywiad rodzinny

Często dodatni

Rzadko dodatni

Antygeny HLA

Cw6, B57, DR7

Cw2

Przebieg kliniczny

Często ciężki z tendencją do pogarszania wraz z wiekiem

Często łagodny

Zajęcie stawów

Rzadkie

Częste

Zmiany paznokciowe

Rzadkie

Częste

 

Odmiany kliniczne łuszczycy

Wyróżniamy dwie podstawowe odmiany kliniczne łuszczycy: łuszczycę zwyczajną i łuszczycę krostkową. Oddzielną postać stanowi łuszczycowe zapalenie stawów.

Łuszczyca zwyczajna

 

Łuszczyca krostkowa

 

Łuszczyca stawowa

 

 

Drobnogrudkowa

 

 

Ograniczona - łuszczyca krostkowa dłoni i stóp

 

Z asymetrycznym zajęciem pojedynczych stawów

Plackowata

Łuszczyca zwyczajna dłoni i stóp

Rozsiana (obrączkowata)

Z symetrycznym zajęciem wielu stawów, w tym dystalnych międzypaliczkowych i stawów kręgosłupa prowadzących często do zmian zniekształcających

Łuszczyca odwrócona

Łuszczyca owłosionej skóry głowy

Łuszczyca krostkowa uogólniona (von Zumbusch)

Postać o dominujących zmianach w kręgosłupie z możliwością zajęcia pojedynczych stawów mniejszych.

Erytrodermia łuszczycowa

(3)

Autor/autorzy opracowania:

Reklama

Komentarze

  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
 • Łuszczyca - objawy kliniczne i leczenie
  Początkująca
  Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
  Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
   Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
   Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
   Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
   Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
   Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
   VIP - więcej niż 6001 postów
  14-09-2014 20:50:22

  Jakby komuś nie pomógł ani ten szampon, ani inny, lepiej udać się do fachowca. Dobry jest dermatolog z Warszawy, z Ober Clinic, Alicja Kik-Rachuta. Dla lekarki łuszczyca to chleb powszedni

 • Łuszczyca - objawy kliniczne i leczenie
  30-07-2013 16:07:37

  dość się załamałam jak się okazała, że mam łuszczycę sporo poczytałam sobie na stronie: http://jakleczycluszczyce.pl/ dość ciekawie to zrobili. Jest tam również ranking najlepszych preparatów na ten problem, jeden z nich sobie kupiłam, działa nawet, nawet. Mam nadzieje, że będę miała łagodną odmianę tej choroby...

 • Łuszczyca - objawy kliniczne i leczenie
  27-06-2012 10:33:02

  colbex reklama Clobex - gość reklama
  Ble ble ble..

 • Łuszczyca - objawy kliniczne i leczenie
  11-03-2012 15:34:38

  A ja z kolei wszystkim zainteresowanym mogę polecić suplement diety Sufrin, który leczy łuszczycę od wewnątrz, dodatkowo preparat ten okazał się być skuteczny w leczeniu grzybów candida. A niestety mój organizm stał się tego siedliskiem Stąd zdecydowałam się na silną dawkę 3 a nawet 4 tabletki dziennie przez pierwsze 3 mi-ce. Tak notabene zasugerował lekarz. Obecnie leczę się Sufrinem 4 -mc z mniejszą dawką 2 tabletki dziennie. Wynik jest zdumiewający. Rozległe zmiany łuszczycowe na moich rekach mocno się cofnęły i póki co nie powstają nowe. Dla mnie to wielka radość i ogromy komfort psychiczny, że daje to szanse na wystawienie mych rąk ich na światło dzienny bez poczucia wstydu. Pozdrawiam
  Wanda

 • Łuszczyca - objawy kliniczne i leczenie
  30-01-2012 10:24:12

  Ja odpowiem w temacie łuszczycy głowy. Łuszczyca jest okropna, wiem. Ale jest coś co może pomóc, a mianowicie szampon clobex. Potwierdzam jego skuteczność. Polecam każdemu kto ma problem z łuszczycą na głowię. Pozdrawiam.

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/kobieta_lodowka_dieta_zdrowe_panthermedia_10951004-W300H200.jpgFot. medforumCzy dieta w łuszczycy ma znaczenie?
Otyłość jest czynnikiem ryzyka rozwoju łuszczycy dlatego ważna...
Twoja sugestia