Zaloguj
Reklama

Jak zbudowana jest skóra człowieka?

Autor/autorzy opracowania:

Źródło tekstu:

  • „Budowa i fizjologia skóry” B. Mamcarz, B. Jakubowska [w:] „Medycyna estetyczna w praktyce” pod red B. Mamcarz i D. Prandeckiej

Jak zbudowana jest skóra człowieka?
Fot. medforum
(1)

Skóra człowieka stanowi równocześnie największy jego narząd oraz najbardziej zewnętrzną powłokę ciała. Waga skóry to około 4 kilogramy a jej powierzchnia może osiągać nawet do 2 m².

Skóra składa się z naskórka oraz skóry właściwej pod którą przebiega warstwa tkanki łącznej zwanej tkanką podskórną. Gruczoły łojowe, potowe, włosy oraz paznokcie nierozerwalnie związane są ze skórą i stanowią jej przydatki. Skóra jest tym elementem ciała człowieka, który osłania wszystkie organy wewnętrzne oraz reguluje wszelkie procesy zachodzące pomiędzy organizmem człowieka i jego otoczeniem czy środowiskiem zewnętrznym.

Naskórek to wielowarstwowy, płaski nabłonek, który ma tendencje do rogowacenia. Zbudowany jest z czterech typów komórek takich jak: keratynocyty, melanocyty, komórki Langerhansa oraz komórki Merkla. Zdecydowanie największą ilość komórek w naskórku stanowią keratynocyty układające się wyraźnie w cztery warstwy: podstawową, kolczastą, ziarnistą i rogową. Melanocyty są komórkami, które znajdują się najczęściej w warstwie podstawowej i odpowiadają za syntezę barwinka - melaniny, która przez wypustki transportowana jest do keratynocytów. To aktywność melanocytów nadaję kolor naszej skórze. Komórki Langerhansa, wywodzące się ze szpiku kostnego, prezentują antygeny co ma bardzo duże znaczenie w procesach odpowiedzi immunologicznej naszego organizmu. Komórki Merkla stanowią natomiast receptory dotyku. Za pomocą błony podstawowej, naskórek łączy się ze skórą właściwą.
 fot. pantherstock

Skóra właściwa jest tkanką łączną zawierającą naczynia krwionośne, naczynia limfatyczne, nerwy oraz gruczoły. Skóra właściwa podzielona jest na dwie warstwy. Warstwa brodawkowata to tkanka łączna luźna, natomiast druga warstwa skóry to warstwa siateczkowata zbudowana z tkanki łącznej zbitej. To w skórze właściwej syntezowany jest kolagen, czyli białko występujące w organizmie człowieka najczęściej.

(1)
Reklama
Komentarze