Zaloguj
Reklama

5 faktów o komórkach macierzystych MIC-1

Autor/autorzy opracowania:


5 faktów o komórkach macierzystych MIC-1
Fot. ojoimages
(0)

Komórki macierzyste MIC-1 nazywane są przyszłością medycyny regeneracyjnej i kosmetologii. Jednak wiedza o nich jest mało precyzyjna i prowokuje wiele skojarzeń i pytań. Dlatego warto ją usystematyzować – oto 5 podstawowych faktów na temat wyjątkowego odkrycia.

Komórki macierzyste są wciąż dla wielu osób czymś zupełnie nowym, a czasem wręcz nieznanym. Dlatego warto poznać kilka podstawowych informacji, które na przykładzie odkrytych przez wrocławskich naukowców komórek MIC-1, pomogą przybliżyć wiedzę na temat jednego z najważniejszych odkryć w dziedzinie kosmetologii, weterynarii i medycyny.

Fakt 1: Regeneracyjny potencjał komórek macierzystych jest bardzo duży

Komórki macierzyste ludzkiego organizmu mają bardzo duży potencjał, chociaż z wiekiem tracą swoje możliwości regeneracyjne. To właśnie dlatego na całym świecie poszukuje się źródeł komórek macierzystych, które mogłyby być wykorzystane do leczenia uszkodzonych tkanek. Za przykład mogą posłużyć komórki macierzyste MIC-1 z poroża jelenia, które odkryli polscy naukowcy. Ich niebywałe właściwości polegają na pełnej stymulacji innych komórek do podziału i wytwarzania białek. Naukowo potwierdzono, że MIC-1 skutecznie pobudzają procesy naprawcze, prowadzące do pełnej regeneracji i odnowy uszkodzonych tkanek.

Fakt 2: Stosowanie komórek macierzystych jest bezpieczne

Nad potencjałem i właściwościami komórek macierzystych pracują zespoły badawcze na największych uczelniach w Europie, Azji i Ameryce Północnej, a ich pochodzenie jest niemal zawsze potwierdzone szerokim i fachowym naukowym dossier. - Nasze wyjątkowe odkrycie potwierdzają naukowe publikacje, liczne badania i uzyskane patenty – wyjaśnia dr hab. Marek Cegielski, wiceprezes zarządu, dyrektor ds. badań i rozwoju w Stem Cells Spin - biotechnologicznej spółki typu spin off, której pracownicy potwierdzili obecność komórek macierzystych w porożu jelenia i jako pierwsi na świecie wyprowadzili ich stabilną hodowlę. Komórki te nazwali MIC-1.– Są to komórki, które mają bardzo słabą indukcję i nie wywołują odpowiedzi immunologicznej, co zapobiega odrzucaniu przeszczepów naszych komórek. To sprawia, że ich stosowanie jest całkowicie bezpieczne – dodaje. Choć MIC-1 są komórkami pochodzenia zwierzęcego, to warto zauważyć, że badania potwierdziły, że są one mezenchymalne – czyli identyczne jak te, które występują w ludzkim szpiku kostnym.

(0)
Reklama
Komentarze